Informacja dotycząca przedłużenia terminu zamknięcia drogi relacji Dębowiec – Załęże – Osiek Jasielski

roboty_drogowePierwotnie droga miała być zamknięta w dniach od 7 do 21 października 2015 r., ale dziś na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Jaśle ukazał się komunikat: „Informujemy, że w związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi przedłużony zostanie termin zamknięcia drogi relacji Dębowiec – Załęże – Osiek Jasielski. Droga ta pozostanie zamknięta do dnia 31 października 2015 r. Na czas trwania robót ruch kołowy pojazdów będzie odbywał się objazdami.

W związku z przedłużającymi się robotami drogowymi spowodowanymi złymi warunkami atmosferycznymi przedłużony zostanie czas zamknięcia drogi powiatowej Nr 1881R Dębowiec – Załęże – Osiek Jasielski na odcinku Dębowiec – Załęże do dnia 31 października br.  

Na czas trwania robót w godzinach od 7:00 do 19:00 droga zostanie całkowicie zamknięta. Ruch kołowy pojazdów będzie odbywał się objazdami przez miejscowość Wola Dębowiecka.

W nagłych przypadkach wykonawca robót (firma Skanska S.A.) umożliwi przejazd służb ratunkowych oraz dojazd i dojście do posesji prywatnych i firm zlokalizowanych przy przebudowywanym odcinku drogi.

Termin zamknięcia drogi może ulec zmianie z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. O ewentualnych kolejnych zmianach będziemy informować na bieżąco.”

Starostwo Powiatowe w Jaśle

___

Tyle oficjalny komunikat starostwa.

Wynika z tego, że jedna z najpotężniejszych firm budowlanych na świecie Skanska (Polska) nie przewidziała, że w takiej szerokości geograficznej jak Polska i w takim okresie jak jesień może spaść od czasu do czasu deszcz…?

Wobec tego, że jesienny deszcz to według nas nie jest siła wyższa (jak huragan, cyklon, czy niewybuch) mamy nadzieję, że umowa zostanie dotrzymana a termin realizacji całego zadania (15 listopada 2015 r.) nie jest zagrożony.

Ale jeśli deszcz miałby przeszkodzić w terminowej realizacji zadania, to w takiej sytuacji należałoby przeanalizować ilości obecnej wody w porównaniu z danymi z lat ubiegłych, tyle że odchylenie musi być przekonująco duże.

Te argumenty wykonawcy powinny być naprawdę uzasadnione, bo cóż bowiem z tego, że wiało, padało, mroziło, świeciło czy cokolwiek innego.

Istotne jest to, czy rzeczywiście nie da się przez te warunki pracować oraz czy naprawdę nie dało się wcześniej tej pogody przewidzieć?

Wykonawca jest bardzo doświadczonym zawodowcem, a takiemu byle pogoda nie ma prawa przeszkadzać.

Zamawiający ze swej strony też powinien tak przygotować umowę, by nie trzeba było jej zmieniać w zależności od jesienniej aury.

Kaprysy pogody też można uwzględnić w umowie, przynajmniej na tyle, by nie trzeba było jej zmienić.

Tutaj nie przewidziano sytuacji, by zwykłe opady deszczu miały by być uzasadniające do zmiany końcowego terminu realizacji zadania.

Jeszcze przedwczoraj opublikowaliśmy umowę z firmą SKANSKA (tutaj: Skan umowy z firmą SKANSKA S.A. na przebudowę drogi Dębowiec-Załęże-Osiek Jasielski) oraz odpowiedź Starosty Jasielskiego w sprawie zmian terminów realizacji zadania.

Zadaliśmy już pytanie Starostwu Powiatowemu, czy termin realizacji inwestycji jest zagrożony. Poprosiliśmy również o aneks(y) do umowy (jeśli został/y zawarte).

Odpowiedź starostwa opublikujemy na portalu.

Zobacz także:

Na dwa tygodnie zamkną drogę relacji Dębowiec – Załęże – Osiek Jasielski


5 komentarzy
  1. Piotr pisze:

    Jak nie robią to źle, jak robią to też źle. Wolicie żeby asfalt był kładziony w deszcz i droga rozpadła się po roku? Czy zrobić to dobrze a lepiej? Czepiacie się już nie wiecie czego.

    • Redakcja pisze:

      Źle jest wtedy, gdy robią, i to robią źle. Albo udają, że robią. A jak było w tym przypadku?
      Warto prześledzić pogodę w ostatnim miesiącu i naprawdę dni deszczowych było jak na lekarstwo, więc skąd te opóźnienia w otwarciu drogi?
      Starostwo Powiatowe tłumaczyło to „niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi”.
      Zapytaliśmy o to starostwo – co konkretnie? jakie to były złe warunki? Do dziś nam nie odpowiedziało.
      Albo kłamali, albo jest jakiś inny powód? A jaki – to nie odpisali.
      Z dziennikarzy i mieszkańców robi się głupków?

  2. nemrod pisze:

    Bardzo mądry człowiek to projektował nie uwzględniając poszerzenia mostku w Dębowcu przy tej inwestycji jest to bardzo mały wydatek , a wąskie gardło zostanie na bardzo długo.
    W związku z tym gratuluję ” mądrości ” projektantowi oraz wszystkim osobom które podejmował+y decyzję w sprawie remontu tej drogi .Według mnie mają stopień inteligencji zero i powinni poszukać pracy kórą będą mogli wykonywać nie szkodząc innym . Proponuję kopanie dołków lub sprzątanie ulic.

    • Ten jeden zadowolony pisze:

      Radziłbym się lepiej zastanowić co się pisze na portalach i kogo obraża. Nikt w sieci nie jest anonimowy. Zanim napisze się cokolwiek o stopniu inteligencji innych to radzę wcześniej sprawdzić swój stopień inteligencji. Oj może być spore zdziwienie, jak wyjdzie poziom poniżej zera !
      PS. Proponuję zachować szczególną ostrożność przy wąskim gardle.

  3. Ten jeden zadowolony pisze:

    Tak właściwie się zastanawiam czytając ten artykuł – o co chodzi autorowi ? Niektórzy uważają, że obojętne co się pisze byle pisać. Firma jest, robota idzie więc po co gdybać i zastanawiać się czy będzie deszcz czy nie będzie, czy umowa jest dobrze napisana, czy jest siła wyższa czy nie jest. Są na pewno odpowiedni ludzie, którzy się tym zajmują od strony inwestora jak i wykonawcy a jak autor chce pomóc to niech zakasa rękawy weźmie łopatę i pomaga a nie sieje ferment. Skoro firma uważa, że droga musi być jeszcze wyłączona z ruchu to raczej wie co robi. Dobrze napisał Piotr „Jak nie robią to źle, jak robią to też źle”. Zawsze będą wiecznie niezadowoleni ludzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.