Kochasz dzieci? To nie pal w piecu śmieci – ciągły problem w gminie

zdjecie_20080421211649_786W trakcie spacerów po naszej gminie jednoznacznie można stwierdzić: pełnia sezonu grzewczego wśród mieszkańców rozpoczęta. Szczególnie widać, a przede wszystkim czuć to, wieczorową porą w sołectwach, lecz nie tylko. Czy to, czym pali sąsiad, nas nie dotyczy? Można się jedynie domyślać co ląduje w piecach c.o.: tworzywa sztuczne PET, impregnowane i lakierowane drewno, opakowania foliowe, gumy, stare szmaty i buty oraz zużyte pampersy. Palenie tych przedmiotów powoduje, wydzielanie się trujących substancji: dioksyny i furan, tlenków siarki, węgla, azotu oraz metali ciężkich.


Uwalniają się one podczas spalania śmieci. Największe ich stężenie odnotowuje się w okolicach miejsca spalania. Opadają na glebę naszych przydomowych ogródków, wnikają w owoce i warzywa, a następnie są przez nas konsumowane wraz ze wszystkimi „dodatkami”. Tracimy zdrowie, a czasem życie. Trujące substancje powodują choroby górnych dróg oddechowych, nosa, zatok, gardła i krtani, a także choroby trzustki, wątroby i nerek. Długotrwałe narażenie organizmu na dioksyny może objawić się dopiero po wielu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych. Oszczędności ze spalania śmieci są tylko pozorne a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, niebawem będzie trzeba wydać na leczenie.

Lekarze alarmują

Musimy dorosnąć jako społeczeństwo i zdać sobie sprawę z tego, że palenie śmieci w piecach domowych jest oznaką głupoty i zacofania. Przynosi szkody i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Młode organizmy są szczególnie wrażliwe na działanie toksyn. Może okazać się, że wakacyjny koktajl z truskawek wyhodowanych w dziadkowym ogródku, niekoniecznie jest „eko” a serwowany placek z wiśniami – pigułką dioksyn.

zdjecie_20080421211649_786

Nie pal śmieci w domu, to drogo kosztuje!

Może innym, przyziemnym argumentem się posłużymy.

Temperatura spalanych śmieci jest wyższa od przewidzianych przez konstruktora pieca i projektanta budynku. Wcześniej czy później, agresywne związki w osadzającej się smole przewodu kominowego, degradują materiały budowlane. Ostatecznie doprowadzają do rozszczelnienia komina. Konsekwencją tego może być tragedia pożaru czy zaczadzenia rodziny. Elewacje pobliskich budynków też za jakiś czas będą wymagały remontu. Usychające iglaki, wypielęgnowana roślinność w ogrodzie nie wiedzieć dlaczego zanika?

Może to zwiększone ponad normę zakwaszenie gleby.

Żadne działania straży miejskiej nie będą tak skuteczne, jak uwaga zwrócona przez sąsiada i pąs wstydu na twarzy u drugiego.

Regulacje prawne

W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych!

Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.): „kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”.

Za palenie odpadów grozi grzywna do 5 tys. zł, areszt do 30 dni!

A kontrole pieców już się rozpoczęły m.in. Ruda Śląska, Nowy Sącz, Zamość, Łódź, Płock

===

Każdy z nas może reagować widząc działania innych mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie naszych bliskich i środowisko. Poniżej prezentujemy listę instytucji, które z mocy prawa mogą przeciwdziałać niszczeniu środowiska.

___

Urząd Gminy – jednym z podstawowych obowiązków Gminy (wójta) jest dbanie o ochronę porządku i czystości na terenie gminy.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi ewidencję podmiotów gospodarczych podlegających systematycznej kontroli. Wydział Inspekcji WIOŚ wykonuje pomiary kontrolne ilości wprowadzanych do środowiska zanieczyszczeń.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – zajmuje się nieprawidłowościami związanymi z użytkowaniem obiektów budowlanych np. użytkowanie budynku niezgodnie z przeznaczeniem lub wybudowanie obiektu bez pozwolenia na budowę.

Państwowa Inspekcja Sanitarna – zajmuje się między innymi przypadkami zagrożenia zdrowia i życia ludzi, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych i miejscach pracy.

___

Pamiętaj! Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów i śmieci!

Prawo jasno określa czego nie wolno spalać w piecach i domowych kotłowniach:

  • plastikowych pojemników i butelek po napojach,
  • zużytych opon
  • innych odpadów z gumy,
  • przedmiotów z tworzyw sztucznych,
  • elementów drewnianych pokrytych lakierem,
  • sztucznej skóry,
  • opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
  • opakowań po farbach i lakierach,
  • pozostałości farb i lakierów,
  • plastikowych toreb z polietylenu,
  • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

W gospodarstwach domowych można spalać tylko – poza opałem:

  • papier, tekturę i drewno
  • opakowania z papieru, tektury i drewna
  • odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych
  • odpady kory i korka
  • trociny, wióry i ścinki
  • mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

Zobacz także: Palenie szkodzi i na Facebook:

PalenieSmieciFacebook


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.