Nie będzie nagrywania na VIDEO sesji i komisji radnych Rady Powiatu Jasielskiego

MG_4762Ponad miesiąc temu, dokładnie 19 grudnia 2015 roku, złożyliśmy do Rady Powiatu Jasielskiego petycję w sprawie wprowadzenia rejestracji VIDEO sesji i komisji radnych w Powiecie Jasielskim. Pełną jej treść publikowaliśmy w artykule: Petycja w sprawie nagrywania na video sesji i komisji radnych Rady Powiatu JasielskiegoW myśl ustawy o petycjach przedmiotem petycji może być żądanie zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.

Niedługo po złożeniu petycji na stronie głównej Starostwa Powiatowego w Jaśle (ale nie w BIP, co powinno być podstawą!) umieszczono treść petycji złożonej przez nas – zob. TUTAJ.

Około miesiąc później umieszczono na stronie taką oto informację:

Petycja_Jaslo_Powiat

W międzyczasie gdy czekaliśmy na termin sesji, przesłaliśmy maile do wszystkich radnych (którzy je udostępnili) aby zastanowili się dogłębnie i wzięli pod uwagę nasze argumenty za nagrywaniem sesji i komisji, dla dobra wszystkich mieszkańców.

Informację o petycji przesłaliśmy również do kilkunastu przedstawicieli mediów w Jaśle i okolicy.

Na sesji, w dniu 28 stycznia 2016 r., radni nie zdecydowali się na przyjęcie petycji i nagrywanie sesji i komisji na VIDEO.

Jak wskazano na sesji (za: www.miastojaslo.pl):

Zarząd powiatu Jasielskiego uznał, że obecnie stosowane sposoby udostępniania materiałów z posiedzenia Rady Powiatu w Jaśle oraz posiedzeń komisji wyczerpują wymogi określone w ustawie.

Zakup sprzętu do audowizualnej rejestracji nie został uwzględniony w budżecie powiatu ze względu na ograniczenia finansowe. W chwili obecnej powiat nie widzi możliwości wydatkowana środków na ten cel – mówi starosta jasielski.”

Sprawa petycji została przedstawiona na posiedzeniu Rady, bo jak twierdzi Przewodniczący Rady Tadeusz Gorgosz ,,chcieliśmy podejść do tematu profesjonalnie i zależało nam na tym, by wszyscy radni się wypowiedzieli w tej kwestii”.

Nad tą petycją będziemy głosować czy odrzucamy, czy nie odrzucamy. U nas na komisje można sobie przyjść i jest dostęp do wszystkiego. Zarząd doszedł do takiego zdania, by na sesji zagłosować w tej sprawie – podkreśla Tadeusz Gorgosz.

W sprawie petycji wypowiedział się radny Urban podkreślając kilkakrotnie, jak ważną sprawą jest jawność.

– Myślę, ze żaden radny nie ma nic przeciwko jawności, bo uważam że nie ma nic lepszego niż jawność organów samorządowych. Ja jestem zwolennikiem jak największej jawności – mówi Urban.

Z kolei radny Janusz Przetacznik zwrócił uwagę na ważną kwestię, która dotyczy kiepskiego, a właściwie żadnego nagłośnienia podczas obrad komisji, czy też na sesjach. Do tej pory, podczas sesji, radni debatując nad problemami naszego powiatu nie mają w ogóle zapewnionego nagłośnienia. Wypowiedzi ich są często nie zrozumiałe, co może w konsekwencji prowadzić do przekłamań i nieporozumień.

– Radnym należy zapewnić przede wszystkim kwestie związane z obsługą posiedzeń tj. nagłośnienie naszych wypowiedzi, byśmy mogli się słyszeć, by nie było przekłamań – mówi Przetacznik. Generalnie jeśli chcemy zmienić sposób udostępniania naszych informacji i prac – musimy zmienić statut. Kwestie dotyczące jawności wypełniamy bez zastrzeżeń i w zgodzie z obowiązującym statutem. W swojej dotychczasowej kadencji nie spotkałem się ze skargami by jakiekolwiek stanowiska, dokumenty nie zostały udostępnione i ,,schowane” przed opinią publiczną. Uważam, że na tym etapie nasz statut i nasze działania są prawidłowe – dodaje.

W sprawie złożone petycji Rada Powiatu Jasielskiego wydała oświadczenie. Głosów za było 11, przeciw 0, wstrzymało sie 8 radnych. W przedstawionym oświadczeniu Rada stwierdza, że obecne uregulowania zawarte w Statucie Rady Powiatu oraz posiedzeń komisji, w pełni wyczerpują wymogi ustawowe.

red. / źródło: miastojaslo.pl

___

A oto treść przekazanego oświadczenia:

Petycja_Odpowiedz_Jaslo

Petycja_Odpowiedz_Jaslo2

Źródło: Starostwo Powiatowe w Jaśle

___

Będziemy nadal monitorować tę sprawę, bo sądzimy, że mieszkańcy mają prawo wiedzieć jak głosują w ważnych dla gminy i jej mieszkańców sprawach oraz w ogóle jak pracują wybrani przez nich radni na sesjach i na komisjach.

Uważamy, że jest kwestią czasu, gdy sesje i komisje zaczną być nagrywane na video. Taki proces w Polsce trwa już w innych samorządach. Nie da się tego zatrzymać.

A Was drodzy mieszkańcy jednocześnie zachęcamy do śledzenia prac w komisjach i na sesjach. Każdy z Was może przyjść (oczywiście jeśli w tym czasie nie pracuje) i zobaczyć pracę radnych.

To z Waszych pieniędzy są płacone ich diety, więc macie prawo sprawdzać w jaki sposób spełniają swoje obowiązki jako radnego.

Najlepszych radnych wynagrodzicie ponownym wyborem na tę funkcję w nadchodzących wyborach 2018 roku (jeśli będą chcieć startować), a w przypadku tych słabo pracujących.. krzyżyka przy ich nazwisku na karcie wyborczej już więcej nie postawicie.

MG_4762

Zobacz także:

Petycja w sprawie nagrywania na video sesji i komisji radnych Rady Powiatu Jasielskiego


4 komentarze
  1. Anonim pisze:

    Art. 8. 1. Na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego niezwłocznie zamieszcza się informację zawierającą odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji, datę jej złożenia oraz – w przypadku
    2. Informacja, o której mowa w ust. 1, jest niezwłocznie aktualizowana o dane dotyczące przebiegu postępowania,
    w szczególności dotyczące zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia petycji.

  2. Anonim pisze:

    W ustawie wyraźnie pisze o stronie internetowej podmiotu a nie o BIP:-)

    • Redakcja pisze:

      Szanowny Anonimie,
      Informujemy, że zgodnie z treścią ustawy o dostępie do informacji publicznej:
      „Art. 8. 1. Tworzy się urzędowy publikator teleinformatyczny – Biuletyn
      Informacji Publicznej – w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej,
      w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej, zwany dalej
      „Biuletynem Informacji Publicznej”.
      2. Informacje publiczne są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej
      przez podmioty, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2.
      3. Podmioty, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2, obowiązane są do udostępniania w Biuletynie Informacji Publicznej informacji publicznych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–3, pkt 4 lit. a tiret drugie, lit. c i d i pkt 5. Podmioty, o których mowa w zdaniu pierwszym, mogą udostępniać w Biuletynie Informacji Publicznej również inne informacje publiczne.

      Zatem nie stoi na przeszkodzie, by petycje umieszczano w BIP, skoro to jest podstawowe miejsce na tego typu informacje.
      Nawet jest to wysoce wskazane, bo w BIP widać jak zmienia się informacja, co jest dodane, kiedy, przez kogo. Kto i kiedy usunął.
      Na stronie internetowej – hulaj dusza. Można coś dodać, zmienić, usunąć, nikt nie wie kiedy i przez kogo.
      Żadnych danych o historii zmian, czy metryce (osoba wprowadzająca informację, osoba odpowiedzialna za informację:czas wytworzenia, czas publikacji).
      Panu to odpowiada? Bo nam nie.
      Stąd nasza rekomendacja, by wszelkie informacje publikować po pierwsze w BIP, a na stronie internetowej to ewentualnie dodatkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.