Odpust parafialny w Załężu (ZDJĘCIA)

Dziś w Załężu odbył się odpust parafialny, czyli uroczystość Świętego Jana Chrzciciela – patrona Parafii. Podczas mszy świętej odpustowej nastąpiło uroczyste nadanie tytułu kanonika księdzu proboszczowi Józefowi Pańczukowi. Potem odbyła się procesja wokół kościoła z udziałem m.in. wielu księży, strażaków, dzieci sypiących kwiaty oraz dzwoniących dzwonkami oraz oczywiście kramy, których przy takiej okazji zabraknąć nie mogło. Zrealizowaliśmy dla Was fotorelację z tego wydarzenia, którą możecie zobaczyć poniżej.

 

Historia odpustu

W pierwszych wiekach ze względu na brak wolności religijnej chrześcijanie nie budowali świątyń, lecz spotykali się w domach. Od IV w. zaczęły pojawiać się kościoły, często w miejscach męczeńskiej śmierci chrześcijan lub nad ich grobami, a więc gdzie istniał kult świętych. Jeśli to nie było możliwe, troszczono się, by w kościele znajdowały się przynajmniej relikwie. W ten sposób kościoły zyskiwały swoich patronów. Dzień, w którym w liturgii wspominano owego patrona, stawał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. Wraz z rozwojem nauki o odpustach dołączono możliwość ich zyskiwania w dzień święta patronalnego danego kościoła, a sama uroczystość zyskała miano odpustu parafialnego.

Współczesność

Współcześnie odpusty to uroczystości specyficzne dla Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce; poza granicami kraju praktycznie niespotykane. Obecnie odpusty parafialne kojarzą się z zewnętrzną otoczką, na którą składają się wydarzenia religijne (suma odpustowa, strojenie kościoła, procesja), ale także cała otoczka w postaci festynu, kramów z zabawkami i słodyczami itp. (stąd np. zwroty typu „kupić coś na odpuście”, „odpustowy” w znaczeniu „tandetny, o małej wartości”). Jest to w pewnym sensie nawiązanie do pochodzenia owego święta, tym niemniej często zatraca ono charakter duchowy. Zapewne dlatego w kazaniach tego dnia przypomina się wiernym o samym patronie oraz o możliwości zyskania odpustu. Ażeby ułatwić świętowanie, wolno obchód liturgiczny ku czci patrona przenieść na najbliższy dzień wolny, np. na niedzielę po właściwym wspomnieniu.

Źródło: Wikipedia

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ aby powiększyć):


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.