Portal zaleze.com wygrał z Wójtem Gminy Nowy Żmigród i SKO w Krośnie o ujawnienie nagród przyznanych w UG Nowy Żmigród

_WSA_Rzeszów(StreetView)Zanim przejdziemy do wczorajszego wyroku WSA, przypomnijmy, że końcem października 2015 r. opisywaliśmy fakt otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie (sygn. akt II. SA/Rz 904/15), w którym Sąd po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2015 r. sprawy ze skargi redaktora naczelnego portalu www.zaleze.com na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia 26 maja 2015 r. (nr SKO.4105.9.650.2015) w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej:  1) uchyla zaskarżoną decyzję SKO i decyzję Prezydenta Miasta Krosno z dnia 29 kwietnia 2015 r. nr OK.1431.37.2015.F oraz 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie na rzecz skarżącego redaktora naczelnego czasopisma „Załęże w gminie Osiek Jasielski” kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Powodem złożenia skargi na Prezydenta Krosna było nieudostępnienie informacji na wniosek o udostępnienie informacji publicznej obejmujących wysokość nagród przyznanych w 2014 r. i 2015 r. wszystkim pracownikom Urzędu Miasta Krosno poprzez podanie imienia i nazwiska beneficjenta oraz kwoty świadczenia i uzasadnienia przyznania danemu pracownikowi nagrody.

Tamten wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Zobacz więcej: Portal zaleze.com wygrał z Prezydentem Krosna i SKO w Krośnie o ujawnienie nagród przyznanych w UM Krosno

Tak samo było w przypadku Wójta Gminy Nowy Żmigród. Był złożony identyczny wniosek, bo dotyczył:

– wysokości nagród przyznanych w roku 2014 oraz w roku 2015 (do dnia odpowiedzi na ten wniosek) wszystkim pracownikom urzędu poprzez podanie imienia i nazwiska, kwoty, oraz uzasadnienia przyznania danemu pracownikowi nagrody.

Pisaliśmy o tym w artykule Skargi do WSA w Rzeszowie na bezczynność Wójta Gminy Osiek Jasielski oraz Wójta Gminy Nowy Żmigród

Wójt odmówił dwukrotnie (ostatnia 18 czerwca 2015 r.), nie podał pełnej informacji, o którą prosiliśmy, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie decyzją z 16 lipca 2015 r. podtrzymało wcześniejsze decyzje odmowne Wójta w tej kwestii, mimo przedstawionej przez nas i współpracujących z nami prawników-ekspertów z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska w Warszawie.

Złożyliśmy więc skargę do WSA na decyzję SKO w Krośnie.

I tak: wczoraj WSA w Rzeszowie przychylił się do naszej skargi i argumentacji w niej podniesionej

Pisaliśmy w niej o naruszeniu przez Wójta Gminy Nowy Żmigród i SKO w Krośnie:

– naruszenie art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP w zw. z art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, poprzez rozstrzygnięcie wątpliwości w ramach toczącego się postępowania w ten sposób, iż doszło do uznania, że prawo do informacji publicznej nie obejmuje wiedzy o wydatkach publicznych i wynagrodzeniu za szczególne osiągnięcia osób zatrudnionych w administracji,

art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji  w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP w zw. z art. 8 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez prowadzenie postępowania w ten sposób, iż wszystkie wątpliwości zostały rozstrzygnięte na korzyść wyłączenia prawa do informacji publicznej, co prowadzi do naruszenia istoty prawa do informacji,

art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP w zw. z art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej i art. 33 ust. 1 i art. 35 ustawy o finansach publicznych oraz art. 36 ust. 6 ustawy o pracownikach samorządowych poprzez przyjęcie, iż wyłączeniu z jawności polegają kwestie związane z wynagradzaniem za szczególne osiągnięcia w pracy.

Jednocześnie wnieśliśmy w skardze o:

  • uchylenie decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z 16 lipca 2015 r., znak SKO.4105.14.866.2015 oraz poprzedzającej jej decyzji Wójta Gminy Nowy Żmigród z 18 czerwca 2015 r., znak OSS.1431.8.2015 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej
  • zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.

I Sąd wydał wyrok w tej sprawie, niemal identyczny jak we wrześniu z Prezydentem Miasta Krosna:

1) uchylił zaskarżoną decyzję SKO i decyzję Wójta Gminy Nowy Żmigród oraz

2) zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie na rzecz skarżącego redaktora naczelnego czasopisma „Załęże w gminie Osiek Jasielski” kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Jak tylko otrzymamy pisemne uzasadnienie wyroku, przedstawimy je Państwu na portalu.

_WSA_Rzeszów(StreetView)

(Źródło: Google Street View)

___

To już kolejna wygrana rozprawa w sprawie udostępnienia informacji o nagrodach dla pracowników urzędów. Niedawno w podobnych sprawach wygraliśmy w WSA z Burmistrzem Miasta Jasło, Wójtem Gminy Osiek Jasielski, Wójtem Gminy Jasło, a niedawno Prezydentem Miasta Krosno, jak na wstępie artykułu.

Wszyscy mają ujawnić komu, ile i za co przyznawali nagrody w ostatnich latach.

Opór administracji jest duży, ale wierzymy, że jawność gospodarowania publicznymi pieniędzmi, prawo i sprawiedliwość zapanuje, i tak się powoli dzieje.

Kilka kolejnych spraw jest w toku (WSA, SKO). Pomocy prawnej (w tym udział adwokata) udziela nam ogólnopolskie stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska z siedzibą w Warszawie, za co dziękujemy.

Od przegranych wójtów, burmistrzów, prezydentów będziemy domagać się zwrotu oddanych kosztów postępowania do kasy gminy/miasta. Nie może być tak, że za błędy włodarzy dalej będą płacić podatnicy.

Poprosimy więc wójtów, burmistrzów i prezydentów o zwrot tych pieniędzy w postaci przekazania pomocy naukowych dla dzieci w szkołach, albo żeby zasadzili na wiosnę drzewka w parku, albo w inny sposób wynagrodzili mieszkańcom ten uszczerbek w kasie gminnej.

___

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te przyznane kwoty (tj. stypendia sportowe, nagrody pieniężne, udzielona osobom fizycznym pomoc publiczna, zawarte ze środków gminnych umowy z podmiotami zewnętrznymi, nagrody dla pracowników, itp.), pochodzą ze środków publicznych.

Gdy nagradzani są, także za gminne pieniądze, np. sportowcy, to na stronie urzędu podawane są sukcesy, które odnieśli, nie brakuje też zdjęcia z chwili wręczenia nagrody. Gdy nagradza się urzędników, to w zaciszu gabinetów. Nie wiadomo kogo nagrodzono, za jakie osiągnięcia i jak pokaźną nagrodą. Szkoda, bo chciałbym być dumny z powodu ich szczególnych osiągnięć (które są podstawą do przyznania nagrody) – stwierdza Bartosz Wilk, prawnik z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Jak się postuluje, jawne nagrody publikowane wraz z uzasadnieniami, pozwoliłyby ocenić, czy faktycznie są one przyznawane ze wskazaniem szczególnych osiągnięć.

I stwierdzić czy takie miały miejsce. Dlaczego jest to ważne może ilustrować przykład wydarzeń w Tłuszczu. Tu bezpośrednio link do audycji.

A czy Polaków interesują zarobki urzędników i jak budować klimat zaufania do publicznych organizacji i urzędów – o tym m.in. mówi Katarzyna Batko-Tołuć ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog
___
Sieć obywatelska – Watchdog Polska od ponad 10 lat działa po to, aby obywatele wiedzieli, że mają prawo pytać władzę o ważne dla nich sprawy, żeby korzystali z tego prawa i żeby otrzymywali odpowiedzi. Aktywnie działa, by dobrze poinformowani obywatele zabierali głos we wspólnych sprawach i aby mieli wpływ na decyzje i polityki, które ich dotyczą.

Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygał spór między ministrem finansów a Siecią Obywatelska Watchdog Polska. Sąd orzekł, że minister ma obowiązek odpowiedzieć, ile zarabiają członkowie jego gabinetu politycznego. To informacja publiczna i jej udzielenie nie podlega ograniczeniu z powodu ochrony prywatności osób fizycznych (vide: Pensje ministerialnych szarych eminencji to informacja publiczna).


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.