Protokół Nr XLVII/2014 z Sesji Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 27 maja 2014 roku

SesjaRadyGminyOsiekJasielskiPrzedstawiamy Państwu pełny Protokół Nr XLVII/2014 z Sesji Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 27 maja 2014 roku udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej UG Osiek Jasielski. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. Na sesji podejmowano m.in. uchwałę w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego na terenie Gminy Osiek Jasielski w miejscowości Pielgrzymka. Zapraszamy do lektury.

 

Protokół nr XLVII/2014 z Sesji Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 27 maja 2014 roku:

Padło pytanie Przewodniczącego Rady: Czy obrady dzisiejszej Sesji będą nagrywane?

10 Radnych było ,,ZA”

3 Radnych ,,WSTRZYMAŁO SIĘ OD GŁOSU”

 

Obrady dzisiejszej Sesji będą nagrywane.

 

Ad.1. Otwarcia XLVII. Sesji Rady Gminy dokonał Przewodniczący Rady Gminy Osiek Jasielski P. Wojdacz Piotr witając wszystkich obecnych Radnych, sołtysów wsi, Wójta, P. Sekretarz, P. Skarbnika, P. Wojciecha Wróbla – adwokata oraz P. Tamarę Okońską – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pielgrzymce.

Ad. 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.

 

     Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady stwierdził, iż obecnych jest 13 Radnych zatem obrady Sesji są prawomocne.

Obecni na Sesji Radni to:

1)    Albin Wierdak – Osiek Jasielski

2)    Tomasz Źrebiec – Osiek Jasielski

3)    Piotr Wojdacz – Samoklęski

4)    Tadeusz Łącki – Samoklęski

5)    Krzysztof Kiciliński – Samoklęski

6)    Danuta Czajkowska – Mrukowa

7)    Daniel Socha – Mrukowa

8)    Janusz Brączyk – Pielgrzymka

9)    Zdzisław Gumienny – Pielgrzymka

10) Kazimierz Wygonik – Załęże

11) Stanisław Mastej – Załęże

12) Marek Kiełbasa – Świerchowa

13) Weronika Gumienna – Zawadka Osiecka

Nieobecni na Sesji Radni:

1)    Konrad Michnal – Świerchowa – nieobecność usprawiedliwiona

2)    Tadeusz Gumienny – Zawadka Osiecka – nieobecność usprawiedliwiona

Ponadto w Sesji uczestniczyli:

  1. Świątek Władysław – sołtys wsi Czekaj
  2. Adam Kudłaty – sołtys wsi Samoklęski
  3. Tadeusz Zawisza – sołtys wsi Osiek Jasielski
  4. Kazimierz Wygonik – sołtys wsi Załęże
  5. Pykosz Mariusz – Wójt Gminy
  6. Pec Krzysztof – Skarbnik Gminy
  7. Sylwia Twardzik – Sekretarz Urzędu

Ad.3. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.

 

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, porządek dzisiejszych obrad przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie Sesji.
  2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
  3. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.
  4. Informacja Wójta z wykonania uchwał podjętych na poprzednich Sesjach oraz z realizacji prac w okresie międzysesyjnym.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego na terenie Gminy Osiek Jasielski w miejscowości Pielgrzymka.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Gminy Osiek Jasielski na rok 2014 Nr XLII/247/2013 Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 30 grudnia 2013 roku.
  9. Interpelacje radnych.
  10. Wolne wnioski i zapytania
  11. Zakończenie Sesji.

Wójt – Wysoka Rado, do obrad dzisiejszej Sesji miała zostać dołączona dodatkowa uchwała w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności gruntowej w związku z tym, że obecny na dzisiejszej Sesji, P. Stanisław Rak złożył wniosek w tej sprawie. Po konsultacji z naszym radcą prawnym okazało się, że przedmiotowa uchwała musi zostać poprzedzona opinią zebrania wiejskiego. Z uwagi na obecność samego zainteresowanego, prosiłbym jednak o dyskusję na ten temat. Sporządzenie uchwały było niemożliwe z uwagi na bardzo krótki okres czasu jaki mieliśmy na wykonanie wszystkich niezbędnych czynności. Okazało się bowiem, że konieczne jest sporządzenie szkicu sytuacyjnego, co zostało zlecone i na dzień dzisiejszy jest wykonane.

Przewodniczący Rady – Każdy z Radnych otrzymał projekt uchwały, ponieważ sądziłem, że przed Sesją wpłynie jeszcze protokół z zebrania wiejskiego opiniujący ustanowienie służebności. Taki protokół na chwilę obecną nie wpłynął, więc nie możemy dołączyć uchwały do dzisiejszego porządku obrad. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań proszę o dyskusję na ten temat w ,,Wolnych wnioskach”.

Anna Puc – Chciałam jedynie dodać odnośnie tej uchwały bardzo ważna rzecz. Otóż proszę wziąć pod uwagę to, że my nie tworzymy żadnego prawa. My po prostu legalizujemy stan formalno-prawny, który istnieje na gruncie. Pan Rak złożył pismo, w którym informuje, że rozbudowuje swój budynek i nie ma zapewnionej prawnej służebności. Proszę pamiętać, że my jedynie sankcjonujemy tą służebność, która istnieje na gruncie, którym wnioskodawca dojeżdża do zabudowań. Ponieważ stan faktyczny jaki istnieje na mapie ewidencji gruntów jest nieaktualny w porównaniu ze stanem jaki jest na gruncie, musimy to jedynie to usankcjonować. Stan faktyczny istnieje na gruncie. Pan Rak tamtędy dojeżdża i chyba dalej będzie dojeżdżał.

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado czy są pytania bądź wnioski?

Nie ma

Poddaję pod głosowanie porządek obrad.

Kto jest za jego przyjęciem?

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad 4 Informacja Wójta  z wykonania uchwał  podjętych na poprzedniej Sesji oraz z realizacji prac w okresie międzysesyjnym.

 

Wójt przedstawił informację na temat uchwał podjętych na poprzedniej Sesji oraz z realizacji prac w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, czy są jakieś uwagi dotyczące wypowiedzi P. Wójta?

Nie ma

 

Ad 5. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego na terenie Gminy Osiek Jasielski w miejscowości Pielgrzymka.

 

Przewodniczący Rady – Temat został szeroko omówiony na poprzedniej Sesji. Pewne rzeczy zostały już przedstawione przez P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pielgrzymce, Radnych z miejscowości Pielgrzymka jak i Przewodniczącego Komisji Budżetowej. Do biura obsługi Rady Gminy Osiek Jasielski wpłynęła uchwała w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego, dlatego znalazła się w porządku obrad dzisiejszych obrad Sesji. Czy ktoś z Wysokiej Rady chce zabrać głos?

Wójt – Tak, jak Przewodniczący Rady powiedział, kwestia ewentualnego utworzenia Punktu Przedszkolnego w miejscowości Pielgrzymka była już rozpatrywana na poprzedniej Sesji Rady Gminy. Zostałem zobligowany przez Wysoką Radę do przygotowania uchwały, która została sprawdzona pod względem merytoryczno-prawnym przez radcę prawnego. Organizacja Punktu Przedszkolnego w Pielgrzymce stanowi załącznik do uchwały. Odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym rozmawialiśmy na temat Punktu Przedszkolnego. Wiele zagadnień zostało wyjaśnionych. Prosiliśmy P. Dyrektor o zebranie deklaracji rodziców, którzy w przypadku utworzenia Punktu Przedszkolnego, oddadzą swoje dzieci. Wszystko zostało uzupełnione. Decyzję w tej sprawie pozostawiam Wysokiej Radzie. Chciałbym prosić zarówno Radnych jak i obecnych rodziców o wysłuchanie radcy prawnego, który przedstawi plusy i minusy całego przedsięwzięcia.

Wojciech Wróbel – Szanowni Państwo, musicie zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz, mianowicie na różnicę między przedszkolem a punktem przedszkolnym. Co do zasady, przyjęliście już Państwo uchwałę o organizacji sieci szkół i przedszkoli na terenie Gminy Osiek Jasielski. Dokonaliście ustalenia w jakich miejscowościach jakie placówki działają. Wprowadzenie punktu przedszkolnego to wprowadzenie dodatkowej, innej jednostki niewyodrębnionej organizacyjnie. Nie będzie to osobne przedszkole, nie będzie to osobna placówka, ale będzie to twór organizacyjny umożliwiający funkcjonowanie i realizowanie tych samych celów, które zapewniają również przedszkola, jednak w innym wymiarze godzin, w innym wymiarze czasu funkcjonowania tej jednostki no i oczywiście na innych warunkach niż same przedszkola. Musicie Państwo zwrócić uwagę na to, że podstawową jednostką funkcjonowania nauczania dzieci w wieku przedszkolnym jest przedszkole. Punkt przedszkolny natomiast, ma charakter jedynie pomocniczy i dodatkowy i tylko i wyłącznie jeśli dojdziecie Państwo do wniosku, że ze względów demograficznych istniejących w miejscowości Pielgrzymka istnieje potrzeba, by utworzyć taki punkt, taki punkt powinien zostać utworzony. Dokumenty przedstawione przez P. Dyrektor jak najbardziej potwierdzają, że jest w chwili obecnej określony charakter, który wiąże się z tym, że jest określona grupa dzieci, są możliwości realizacji tego punktu zarówno od strony funkcjonowania administracyjnego samej szkoły jak i względów związanych z zabezpieczeniem czy to sanitarnym czy też przeciwpożarowym. Od Państwa Radnych zależy powstanie takiego punktu. Tak jak mówię, jest to nadzwyczajna forma funkcjonowania przedszkola. Powinna ona być powołana ze względów charakterystyki, demografii czyli liczby dzieci na terenie danej miejscowości i pewnej specyfiki w odniesieniu do tego co już istnieje czyli sieci szkół i przedszkoli.

Kolejna rzecz to oczywiście kwestia związana z finansami. Ponieważ punkt przedszkolny będzie działał przy Szkole Podstawowej w Pielgrzymce, będzie musiał zatrudniać choćby jednego nauczyciela. Wszystkie te elementy pewnie P. Dyrektor będzie chciała przedstawić jak to będzie wyglądało od strony finansowej. Ja w ten zakres ,,nie wchodzę”. Musicie Państwo to rozważyć tak naprawdę z kilku względów – względy związane z demografią i potrzebami społeczeństwa, które zostały wskazane we wniosku. Kolejna rzecz jest związana z finansami. Jeśli podejmiecie uchwałę o utworzeniu tego punktu, w ślad za tym jesteście Państwo zobligowani do dokonania zmiany uchwały budżetowej i zabezpieczenia środków finansowych, tak by realnie ten punkt miał możliwość funkcjonowania. Podstawową kwestią jest ta związana z zatrudnieniem nauczyciela. Kolejna rzecz to zmiana uchwały o obecnie funkcjonującej sieci szkół i placówek. Punkt będzie musiał zostać wprowadzony do obowiązującej na terenie Gminy Osiek Jasielski sieci szkół i placówek. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę Państwa Radnych na jedną specyficzną rzecz. Nie możecie Państwo traktować punktu przedszkolnego jak stałego punktu funkcjonującego w ramach sieci szkół. To nie jest podstawowy zamysł ustawodawcy do kształcenia dzieci. Punkt przedszkolny ma charakter tymczasowy wiążący się z konkretnymi danymi potrzebami, które wyniknęły w określonym czasie. Nie oznacza to, że taki punkt przedszkolny winien funkcjonować przez 5, 10 czy 15 lat. Oczywiście może. Ustawodawca tego nie zakazuje, ale wskazuje jednocześnie, że gdyby to miało funkcjonować w taki sposób, powinno mieć formę przedszkola. Punkt przedszkolny jest doraźną pomocą zapewniającą spełnienie określonych zadań. Od strony prawnej jest oczywiście dopuszczalne byście Państwo Radni podjęli taką decyzję, ale musicie rozważyć te elementy, o których mówiłem czyli zabezpieczyć środki finansowe, sprawdzić czy są zachowane warunki do funkcjonowania takiego punktu zarówno przeciwpożarowe jak i sanitarne. Rozporządzenie określa jakie to są warunki. Państwa decyzja w tej kwestii powinna przede wszystkim odnosić się do samej potrzeby stworzenia takiego punktu. To jest już tylko i wyłącznie Państwa stanowisko. Od strony prawnej jest to jak najbardziej możliwe, nie wymaga zgody żadnego innego organu. W tej sytuacji, mimo, że punkt przedszkolny będzie funkcjonował przy Szkole Podstawowej w Pielgrzymce, nie jest wymagana w chwili obecnej nawet opinia Rady Pedagogicznej tej placówki. Jest to zatem Państwa niezależna decyzja. Jeśli są do mnie pytania od strony prawnej to bardzo proszę.

Przewodniczący Rady – Czy są pytania? P. Dyrektor, Wójt wspominał, że naniosła Pani jakieś uzupełnienia do wniosku. Czy coś się zmieniło?

Tamara Okońska – Jeśli chodzi o koszt zatrudnienia nauczyciela, przedstawiłam na poprzedniej Sesji Rady Gminy, jeden etat. Na zebraniu z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym wynikła konieczność zapewnienia tzw. opieki wspomagającej. Niemniej jednak, przedstawiłam koszt całego etatu, ale tutaj nie będzie całego etatu. Podstawa programowa w innych formach wychowania przedszkolnego jest realizowana w zależności od liczby dzieci. W grupie liczącej: 3-15 dzieci wynosi 12 godzin tygodniowo, w grupie liczącej 16-19 dzieci wynosi 16 godzin tygodniowo a w grupie liczącej: 20-25 dzieci wynosi 20 godzin tygodniowo. Od tego uzależnione jest na pewno zatrudnienie nauczyciela. Jeśli chodzi o koszty zatrudnienia nauczyciela stażysty bądź nauczyciela kontraktowego jakie przedstawiałam na poprzedniej Sesji były mnie więcej prawidłowe. Doszły tu jedynie: 13-ta pensja, dodatek wiejski i ZUS. W przypadku nauczyciela stażysty koszt jego wynagrodzenia w okresie od września do grudnia 2014 roku wyniesie 13.533,92 zł a za okres od stycznia do grudnia 2015 roku wyniesie 40.601,76 zł. Doliczyłam tutaj jeszcze koszt zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. Najtaniej byłoby zatrudnić nauczycieli już pracujących. Chodzi o dwóch nauczycieli. Jeden ma wykształcenie wyższe, drugi wyższe zawodowe. Koszt zatrudnienia nauczycieli wspomagających w okresie od września do grudnia 2014 roku wyniósłby odpowiednio: 5.810,95 zł oraz 5.068,95 zł a w okresie od stycznia do grudnia 2015 roku wyniósłby: 17.432,90 zł i 15.206,00 zł. Chciałam wrócić jeszcze do tego co mówiłam na poprzedniej Sesji. Mówiłam wówczas o tym, że ze strony Gminy wystarczyłaby miesięczna dotacja 150 – 200 zł na dziecko.

Pec Krzysztof – Rozumiem, że przez cały czas, przy przedszkolakach jest dwóch nauczycieli.

Tamara Okońska – Tak.

Pec Krzysztof – Czyli w grupie mamy dwóch nauczycieli i trzeci dochodzący?

Tamara Okońska – W grupie jest jeden nauczyciel uczący i jeden nauczyciel wspomagający. Będą się oni wymieniać bądź będzie to jedna osoba. Jeśli byłby tylko jeden nauczyciel uczący to koszt po stronie Gminy licząc, że będzie dotacja oświatowa, wyniesie 150 zł X 15 dzieci =2.250 zł miesięcznie. Jeśli doliczymy nauczyciela wspomagającego miesięczny koszt Gminy wyniesie 350 zł X 15 dzieci = 5.250 zł.

Pec Krzysztof – Proszę mi wyjaśnić kim jest nauczyciel wspomagający?

Tamara Okońska – Nauczyciel wspomagający to nauczyciel, który pomaga nauczycielowi uczącemu.

Pec Krzysztof – Mamy zatem grupę dzieci w wieku 2,5, 3 i 4 lat i mamy jednego nauczyciela.

Tamara Okońska – W grupie mamy dwóch nauczycieli: uczącego i wspomagającego.

Pec Krzysztof – Czyli w grupie mamy dwóch nauczycieli. W sumie mamy zatem cały etat.

Tamara Okońska – To nie będzie cały etat. Jest on uzależniony od ilości dzieci.

Wojciech Wróbel – Zgodnie z rozporządzeniem, minimalna ilość godzin funkcjonowania punktu przedszkolnego to 3 godziny dziennie, 5 dni w tygodniu. Jeśli natomiast zwiększy się ilość dzieci, zwiększa się automatycznie minimalna ilość godzin. W sytuacji gdybyśmy mieli przykładowo 20 dzieci, minimalna ilość godzin musiałaby wynosić co najmniej 4.

Marek Kiełbasa – Do punktu przedszkolnego mogą uczęszczać dzieci w wieku 2,5 lat?

Wojciech Wróbel – To Państwa decyzja.

Marek Kiełbasa – W jakim wieku mogą uczęszczać dzieci do oddziału przedszkolnego?

Tamara Okońska – 5 i 6 – latki. Natomiast 4-latki mogą uczęszczać do oddziału przedszkolnego tylko i wyłącznie za zgodą dyrektora.

Przewodniczący Rady – P. Dyrektor, czy nauczyciel stażysta może być nauczycielem wspomagającym?

Tamara Okońska – Może być, pod warunkiem, że posiada odpowiednie kwalifikacje. Dlatego przedstawiłam kalkulacje zarówno dla nauczyciela stażysty jak i nauczyciela kontraktowego. Trzeba również pamiętać o tym, że nauczyciel stażysta po roku czasu staje się kontraktowym. W 2014 roku dotacji oświatowej nie będzie. Możemy na nią liczyć dopiero od 2015 roku. Rozmawiałam z Urzędem Pracy i jest możliwość zatrudnienia osoby bezrobotnej, dlatego w tym wypadku Gmina nie ponosiłaby żadnych kosztów. Mówię tu o nauczycielu uczącym. Pozwoliłam sobie policzyć koszty leżące po stronie Gminy uwzględniając tym samym dotację w 2015 roku. Jeśli byłby to jeden etat i jeden nauczyciel wspomagający to łączna kwota wydatków wraz z dotacją celową wyniosłaby 81.118,80 zł pod warunkiem, że Gmina będzie wydatkować co miesiąc kwotę 5.250 zł, czyli jeden etat i jeden nauczyciel wspomagający. Jeśli chodzi o wyposażenie, jak już wcześniej wspominałam, w większości mamy wszystko zasponsorowane, pewne rzeczy finansujemy z budżetu, będziemy się także starać o fundusze pomocowe. Cały plan finansowy, wycenę kosztów remontu i wyposażenia pomieszczeń na parterze szkoły przedstawiłam. Część prac zostało już wykonanych. Nie jest moja ,,samowolka”, gdyż wykonywane są dla szkoły .

Wojciech Wróbel – Drodzy Państwo, wszystkie koszty związane z obsługą punktu przedszkolnego będą obciążać budżet Gminy. Jeśli nie uda się pozyskać dotacji, Państwo wydajecie pieniądze z budżetu Gminy. Przyjmując na Gminę funkcjonowanie punktu, założenie jest takie, że Państwo je finansujecie. Jeżeli uda się zyskać dodatkowe źródła finansowania to koszty po prostu odpadają i nie obciążacie budżetu Gminy. Proszę pamiętać o tym, że jeśli punkt przedszkolny ma zacząć funkcjonować z dniem 1. września, muszą być spełnione warunki sanitarne, przeciwpożarowe a prace remontowane wykonane.

Wójt – Pani Dyrektor, nie można mówić, że nie będzie chciała nic od Gminy, bo to właśnie samorządy utrzymują całą oświatę na swoim terenie. Powołanie punktu przedszkolnego wiąże się z kosztami, o których zarówno Radni jak i rodzice chcieliby usłyszeć. To wszystko możemy obliczyć, wszystko możemy jasno i czytelnie określić. My musimy wiedzieć dokładnie ile będzie nas kosztował rocznie punkt przedszkolny. Może zapytamy obecnych tu rodziców jakie mają oczekiwania. Wiadomo, że każdy rodzic dba o swoje dziecko i każdy chce być pewny jaka będzie opieka w takim punkcie przedszkolnym, czy to będzie jedynie opieka czy również edukacja. Każdy rodzic chce mieć wpływ na to co się z jego dzieckiem dzieje, jaka tam będzie kadra, czy to im odpowiada. Na Komisji Budżetowej była mowa o oddziale ,,zerowym”, który w Szkole Podstawowej w Pielgrzymce jest połączony z 1. Klasą. Może zastanówmy się co przyniesie jego odłączenie. Może oddział ,,zerowy” to to samo co punkt przedszkolny? Może dla rodziców jest jeszcze czymś więcej? W oddziale ,,zerowym” mamy przecież edukację. Uważam, że aby taka placówka spełniała swoją rolę musi funkcjonować podobnie jak ta w Osieku Jasielskim. Tam dziecko zawozimy na godz. 7 rano a odbieramy o godz. 16. Nie wiem czy miałoby sens uruchamianie takiej placówki, która będzie działać 3 , 4 godziny. Czy takie przedszkole spełni wymagania i oczekiwania rodziców? Jestem, jak pewnie wszyscy Radni, za rodzicami. Musimy jednak wiedzieć jasno czego rodzice oczekują.

Wygonik Kazimierz – Chciałbym kilka słów skierować do rodziców. 2 lata temu przeprowadziliśmy reorganizację szkół. Proszę mi wierzyć, że dla nas to nie było łatwe. To była konieczność. Subwencja jaką otrzymujemy to niecałe 8.000 zł rocznie na 1 dziecko. Proszę policzyć ile dzieci liczy klasa i jakie są koszty nauczyciela. W Gminach takich jak Tarnowiec czy Kołaczyce, szkoły, które liczyły po 50 dzieci zostały zlikwidowane. W Kołaczycach dopłacano do zadań oświatowych 2.000.000 zł, w jednym roku 2.700.000 zł. Nasz budżet jest mniejszy o minimum 1/3 a dopłacamy do oświaty 2.000.000 zł. Proszę sobie wyobrazić jakie to są pieniądze. Dla przykładu podam, że podatek rolny jaki płaci większość mieszkańców Gminy to 350.000 zł pomniejszone o koszty ściągania. Drodzy Państwo, nas po prostu nie stać wydawać pieniądze na tego rodzaju placówkę jak dodatkowy punkt przedszkolny. Tu nie chodzi o żadną złośliwość, ale musimy szukać takich rozwiązań, by generować jak najmniejsze koszty. Na Komisji Budżetowej była obecna Kierownik GZEAS, która wstępnie wyceniła koszty takiego punktu przedszkolnego na 100.000 zł. Powiem jeszcze jedno, my jako Radni tak naprawdę nie mamy wizji zadań oświatowych. Musimy jednak patrzeć w przyszłość, musimy zastanawiać się co będzie za rok czy dwa lata. Proszę sobie wyobrazić, że w 2013 roku odnotowaliśmy 47 urodzeń dzieci na terenie całej Gminy. Drodzy Państwo, urodziło się 2 klasy.

Stanisław Mastej – Wysoka Rado, jeśli podejmiemy tą uchwałę w dniu dzisiejszym, to proszę mi wierzyć, że na kolejnej Sesji będziemy mieć P. Dyrektor z Załęża, Mrukowej innych sołectw.

Przewodniczący Rady – To prawda co Radny Mastej mówi, ponieważ już wiemy, że jeśli dzisiejsza uchwała zostanie podjęta, przyjdą inni dyrektorzy szkół.

Marek Kiełbasa – Jeśli P. Dyrektor śledzi ustawy rządowe to prawdopodobnie w 2015-2016 planuje się przekształcić wszystkie oddziały przedszkolne w punkty bądź przedszkola.

Przewodniczący Rady – Proszę rodziców o wypowiedzi. Jakie są Państwa oczekiwania?

Wójt – Drodzy rodzice wypowiedzcie się czy chcecie oddawać swoje 3 letnie dzieci do przedszkola ?

Pan – Jaka będzie opieka nad dziećmi? Czy kadra będzie wykwalifikowana? Niektóre dzieci maja jeszcze pieluszki.

Wójt – Rodzicom zależy na tym, by dzieci oddać do placówki, w której będą mieć zapewnioną dobrą opiekę. Rodzice musza wiedzieć kto będzie opiekował się ich dziećmi. P. Dyrektor proszę zrobić projekt organizacyjny, w którym rozdzielamy oddział ,,zerowy”. Niech rodzice to ocenią i podejmą decyzję. Boję się tylko jednego. Utworzymy punkt przedszkolny a rodzice po prostu nie oddadzą tam swoich dzieci. Dzisiaj każdy rodzic ma wolny wybór i to Wy macie głos decydujący.

Tamara Okońska – P. Wójcie ja całą organizację mam przygotowana, ale miałam się wypowiedzieć w sposób krótki i zwięzły na ten temat.

O godz. 11.10 ogłoszono przerwę.

Obrady Sesji wznowiono o godz. 11.20

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, myślę, że był czas na przedyskutowanie tematu, który już drugą Sesję mamy w porządku obrad.

Marek Kiełbasa – Tak jak rodzice ze Świerchowej wożą swoje dzieci do przedszkola w Osieku Jasielskim, tak i rodzice z Pielgrzymki mogą wozić dzieci do przedszkola do Zawadki Osieckiej. Tam przedszkole jest bardzo dobrze wyposażone.

Tamara Okońska – Przedszkole w Zawadce Osieckiej nie stanowi ilościowego zabezpieczenia dla dzieci z obydwu obwodów. Dzieci w wieku przedszkolnym jest w obydwu miejscowościach pięćdziesiąt a do przedszkola może uczęszczać maksimum 25 dzieci.

Przewodniczący Rady – Czy są pytania?

Nie ma

Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego na terenie Gminy Osiek Jasielski w miejscowości Pielgrzymka.

Kto jest za?

4 Radnych było ,,ZA”

6 Radnych było ,,PRZECIW”

3 Radnych ,,WSTRZYMAŁO SIĘ OD GŁOSU”

 

O godz. 11.25 obrady Sesji opuściła P. Tamara Okońska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pielgrzymce.

 

Ad. 6 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.

Przewodniczący Rady – Uchwała dotyczy 20 działek w obrębie Osiek Jasielski. Czy jest opinia zebrania wiejskiego?

Tadeusz Zawisza – Tak oczywiście, nieruchomości przeznaczone na sprzedaż były przedmiotem obrad jednego z zebrań wiejskich, które pozytywnie odniosło się do tej kwestii. Dodam jedynie, że jest kontynuacja działek na tzw. ,,Nowym Osiedlu”. Jest 17 działek budowlanych a jedna nieruchomość zostanie przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej w formie tartaku.

Przewodniczący Rady – Czy są jeszcze jakieś pytania?

Nie ma

Pooddaję pod głosowanie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.

Kto jest za?

Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Mastej Stanisław – Wszyscy zagłosowaliśmy za podjęciem uchwały, ale chciałbym zaznaczyć, że musicie pewne środki ze sprzedaży działek przeznaczyć na drogi dojazdowe do nieruchomości.

Tadeusz Zawisza – ¾ jest już wykonanych.

Pec Krzysztof – Środki pochodzące ze sprzedaży działek zostaną przeznaczone nie tylko na drogi, ale również na budowę kanalizacji. Powstanie około 1 km kanalizacji i około 1 km dróg.

Ad. 7 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości.

 

Przewodniczący Rady – Uchwała dotyczy nieruchomości położonej w obrębie Świerchowa. Czy aprobata ze strony mieszkańców sołectwa jest P. Sołtysie?

Marek Kiełbasa – Tak , oczywiście jest. Zastanowiło mnie jednak to, że w uchwale odnośnie dzierżawy nieruchomości widnieje zapis: ,,realizując uchwałę zebrania wiejskiego” a w poprzedniej uchwale tego zapisu nie ma.

Wojciech Wróbel – Nie ma prawnego wymogu, by umieszczać w uchwale zapis mówiący o wyrażeniu zgody. Ważne jest by faktycznie została wyrażona w formie protokołu.

Marek Kiełbasa – Wniosek został złożony przez P. Annę Gliwę na cele typowo rolnicze. Są to nieużytki rolne. Część stanowią zakrzaczenia. W protokole zawarliśmy również uwagę dotyczącą ewentualnej wycinki znajdujących się tam drzew. Postanowiliśmy, że będzie możliwa tylko po wyrażeniu zgody przez właściciela i przekazaniu funduszy na rzecz sołectwa. Decyzja o dzierżawie była pozytywna i została udzielona na okres 5 lat.

Przewodniczący Rady – Za jaka kwotę?

Marek Kiełbasa – Kwota dzierżawy wynika z uchwały z 2008 roku. Kilkakrotnie prosiłem o jej zmianę, ponieważ uważam, że kwota jest zbyt niska i wynosi około 100 zł od 1 ha.

Przewodniczący Rady – Czy są jeszcze jakieś pytania?

Nie ma

Poddaję pod głosowanie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości

Kto jest za?

Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

O godz. 11.35 obrady Sesji opuścił Radny Tadeusz Łącki.

 

Ad. 8 Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Gminy Osiek Jasielski na rok 2014 Nr XLII/247/2013 Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 30 grudnia 2013 roku

Przewodniczący Rady – Proszę o zabranie głosu przez Przewodniczącego Komisji Budżetowej.

Kazimierz Wygonik – Wysoka Rado, zmiany budżetowe obejmują: kwotę 1.365 zł z ochotniczych straży pożarnych oraz kwotę 2.500 zł z administracji publicznej, które zostają przeznaczone na dział 600: Transport i łączność, bez określenia celu.

Przewodniczący Rady – Czy są jeszcze jakieś pytania?

Nie ma

Poddaję pod głosowanie uchwałę w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Gminy Osiek Jasielski na rok 2014 Nr XLII/247/2013 Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 30 grudnia 2013 roku

Kto jest za?

Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Ad. 9 Interpelacje radnych

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, są jakieś interpelacje?

Nie ma żadnych interpelacji

Ad. 10 Wolne wnioski i zapytania

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, na początku poświęcimy jeszcze chwilę na sprawę P. Stanisława Raka. Jeśli dotrze do mnie opinia zebrania wiejskiego, będę zobligowany do zwołania nawet Sesje Nadzwyczajną.

Tadeusz Zawisza – Pan Rak użytkuje tą nieruchomość już bardzo długi okres czasu, więc uważam, że jak najbardziej należy mu się ustanowienie tej służebności.

Albin Wierdak – Trzeba tu jedynie zaznaczyć, że Pan Rak ma dojazd trzema drogami, więc jako tako nie ma problemu z dojazdem. Chodzi tutaj o pozwolenie na budowę.

Stanisław Rak – Chodzi mi jedynie o to, by usankcjonować wjazd, który tam się znajduje, po to by dokończyć budowę.

Przewodniczący Rady – Czy są jeszcze jakieś wnioski?

Władysław Świątek – Mam pytanie dotyczące drogi powiatowej. Chodzi o to, by usunąć znaki zakazu, ponieważ wprowadzają w błąd osoby spoza naszego terenu.

Marek Kiełbasa – Prosiłbym o interwencję w miejscowości Świerchowa, ponieważ pierwsza kratka tuż za mostem całkowicie się zapada.

Przewodniczący Rady – Czy są jeszcze inne wolne wnioski?

Nie ma

Obrady Sesji zakończono o godz. 11.42

Protokołowała

Monika Władyka.

Źródło:
BIP UG Osiek Jasielski


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.