Będzie znaczne uspokojenie ruchu na odcinku drogi Dębowiec-Załęże oraz w samym Załężu

a8faa94fb2c040ed98cf8a9b3330f596[AKTUALIZACJA na dole artykułu] Niedawno Starostwo Jasielskie poprawiło znacznie nawierzchnię drogi powiatowej na odcinku Dębowiec – Załęże – Osiek Jasielski. Inwestycja była konieczna i niezwykle potrzebna dla przejeżdżających tą drogą mieszkańców czy innych użytkowników. Wkrótce okazało się jednak, że poruszający się z bardzo dużą prędkością tą drogą samochody osobowe stanowią bardzo duże zagrożenie dla pieszych i rowerzystów korzystających z tej drogi, która nie ma ani pobocza ani chodników. Inwestor w porozumieniu z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz wójtem gminy Osiek Jasielski i wójtem gminy Dębowiec, na wniosek m.in. samych mieszkańców tych gmin, zdecydowali, że na granicy Dębowca oraz w kilku miejscach w Załężu zostaną na jesień br. umieszczone tzw. uspokajacze ruchu.

Co to oznacza?

Jak informuje nas w komunikacie prasowym Starostwo Powiatowe w Jaśle:

Po wykonaniu pomiarów natężenia ruchu, z których wynikało że jest ono stosunkowo duże a i prędkość pojazdów często nadmierna, została przeprowadzona analiza zastosowanego oznakowania i zlecono wykonanie projektu zmiany docelowej organizacji ruchu. W efekcie tych prac, zostanie uporządkowane oznakowanie pionowe ograniczające prędkość ruchu do 40 km/h, zainstalowane zostaną znaki U-3 (zwane potocznie „sierżantami”) i uzupełniono oznakowanie poziome P-4 (linia podwójna ciągła). Dodatkowo w Załężu w trzech miejscach zamieszczone zostaną naprzemiennie po każdej ze stron jezdni ograniczniki w postaci kwietników o wymiarach 2,5 m na 0,4 m. Zamontowane zostaną także płytowe progi zwalniające w obu kierunkach ruchu. Podjęte działania mają doprowadzić do radykalnego ograniczenia prędkości pojazdów, gdyż – w opinii ekspertów – przyczyną niebezpiecznych przewinień kierowców samochodów na tej drodze było notoryczne przekraczanie przez kierowców dozwolonej prędkości oraz niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków.
Biegli w zakresie ruchu drogowego jeszcze w grudniu 2015 r. zwrócili uwagę, że kierowcy stosujący się do standardowego ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym nie mieli najmniejszych kłopotów z bezpiecznym pokonaniem łuków w Załężu. Niestety oni także odczują teraz niedogodności wynikające z przejazdu przez progi zwalniające czy spowalniacze ruchu, co zawdzięczają kierowcom ignorującym przepisy.

Przykłady możliwego zastosowania spowalniaczy ruchu:

O dalszych krokach Starostwa Powiatowego w Jaśle będziemy Państwa na bieżąco na portalu informować.

AKTUALIZACJA (2 kwietnia 2016 r.):

Powyższa informacja to był jedynie primaaprilisowy żart. Nierozsądni kierowcy dalej będą szaleć na tej drodze.

Pozdrawiamy wójtów gmin Osiek Jasielski i Dębowiec oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle.


1 komentarz
  1. niechroniony pisze:

    Bardzo dobrze, że mieszkańcy zauważają problem jaki powstaje po remoncie nawierzchni dróg. Tak to działa, poprawa nawierzchni powoduje wzrost prędkość samochodów na takiej drodze. Większość kierowców bardziej troszczy się o zawieszenie w swoim pojeździe niż o pieszych i rowerzystów.
    Progi wyspowe uspokajają ruch i instalowane są zwłaszcza w tych miejscach gdzie funkcjonuje komunikacja zbiorowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.