Biznes też może być EKO!

Jakim obowiązkom względem ochrony środowiska podlegają firmy? W jaki sposób nowoczesne przedsiębiorstwa mogą chronić środowisko? Jakie istnieją możliwości finansowania proekologicznych działalności? I wreszcie, jakie korzyści ekonomiczne płyną z EKO-Outsourcingu? To zaledwie kilka pytań, na jakie starano odpowiedzieć się w czasie konferencji zorganizowanej przez rzeszowski Oddział SEKA S.A. Spotkanie odbyło się 29 listopada 2012 r. w Hotelu Nowy Dwór w Zaczerniu k. Rzeszowa.

Firma SEKA S.A. już po raz drugi realizuje cykl 13 ogólnopolskich konferencji na rzecz ochrony środowiska dla firm po tytułem Eko-Outsourcing”. W ramach projektu Oddział Rzeszów Seka S.A. zorganizował merytoryczne spotkanie dla przedstawicieli dużych, rozwijających się firm z całego Podkarpacia. Podjęto temat konferencji „Obowiązki przedsiębiorstwa wynikające z przepisów o ochronie środowiska”. Głównym celem było wskazanie przedsiębiorcom, jakie wymagania stawia przed nimi prawo w kwestii ochrony środowiska. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jakie istnieją możliwości dofinansowań działań proekologicznych i inwestowania w nowoczesne technologie.

Zarządzaj energią, oszczędzaj pieniądze

Czy wprowadzenie systemu zarządzania energią w firmie ma sens i czy przyniesie realne oszczędności? Odpowiedzi na to pytanie oczekiwali uczestnicy konferencji „Eko-outsourcing” zaproszeni przez Oddział Rzeszów SEKA S.A. Okazuje się, że tak. Wraz ze wzrostem kosztów energii oraz mocno poruszanej w ostatnich latach kwestii zmiany klimatu, efektywność energetyczna stała się niezwykle ważna ze względu na problem globalnego ocieplenia, bezpieczeństwa energetycznego oraz sukcesywnego wyczerpywania paliw kopalnianych. Z przeprowadzanych badań wynika, że przedsiębiorstwa i organizacje tracą energię głównie z powodu nieprecyzyjnie zaplanowanych procesów i niewystarczających systemów zrządzania.

Jak zatem wyróżnić się wśród konkurencji i równocześnie mieć dowód, że przedsiębiorstwo doskonale radzi sobie w kwestii efektywności energetycznej? Odpowiedzią jest ISO 500001, czyli dobrowolna Międzynarodowa Norma opracowana przez ISO (Międzynarodową Organizację Normalizacyjną). Wydana 11 czerwca 2011 roku ISO 50001 przedstawia wymagania dla systemów zarządzania energią. – ISO 50001 przynosi korzyści zarówno dla dużych, jak i małych organizacji, w sektorze publicznym i prywatnym, w produkcji i usługach, we wszystkich regionach świata – wyjaśnia Agnieszka Ronkiewicz z Jednostki Certyfikującej Systemy Zarządzania – SGS Polska. – ISO 50001 tworzy ramy do zarządzania energią dla zakładów przemysłowych, firm handlowych, urzędów i instytucji rządowych. Szacuje się, że ta norma ukierunkowana na szerokie zastosowanie w różnych branżach, może wpłynąć na 60 proc. światowego zużycia energii.

Wdrożenie tego sytemu przynosi wymierne korzyści. Pozwala np. wprowadzić procesy, które są niezbędne do poprawy efektywności energetycznej, w tym również wydajności, wykorzystania, zużycia i intensywności energetycznej. Efektem tego jest zmniejszenie kosztów energii oraz emisji gazów cieplarnianych.

Pomoc w sfinansowaniu proekologicznych działań

Zarządzający przedsiębiorstwami często twierdzą, że ich działania na rzecz ochrony środowiska są zablokowane brakiem funduszy. Okazuje się, że jednak istnieje sporo możliwości finansowania działań na rzecz środowiska dla firm. Jedną z nich są  specjalne oferty w bankach, ukierunkowane właśnie na te cele. Jednym z trzech najbardziej zaangażowanych w finansowanie odnawialnych źródeł energii banków w Polsce jest Bank BGŻ i ma specjalną ofertę dla firm, ale również i osób prywatnych, które poszukują środków na realizację projektów proekologicznych. W 2011 roku udzielił kredytów w wysokości ponad 320 mln zł, które zostały przeznaczone właśnie na ten cel. Firmy, które chciałyby skorzystać z oferty, mają do wyboru dwa kredyty inwestycyjny: Zielona Energia oraz Czysta Energia. – Kredyt Zielona Energia jest skierowany do firm i rolników, i przeznaczony jest na finansowanie budowę elektrowni wiatrowych oraz instalacji do wytwarzania energii elektrycznej lub energii cieplnej z biomasy i biogazu – wymienia Agnieszka Gajewska, Doradca Biznesowy Klienta w BGŻ S.A. w Rzeszowie. – Minimalna kwota kredytu do 1 mln zł lub jego równowartość w walucie wymienialnej, a okres kredytowania to nawet 15 lat. Natomiast z kredytu Czysta Energia mogą być sfinansowane technologie i urządzenia obniżające zużycie energii lub też wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Ta oferta jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw wg definicji Unii Europejskiej, minimalna kwota kredytowa to 100 tys. zł lub 25 tys. euro, a maksymalna 1 mln euro lub równowartość z polskiej walucie. Okres kredytowania wynosi maksymalnie 10 lat.

Podstawowym założeniem projektu „Konferencji EKO-Outsourcing” jest inspiracja ludzi biznesu do wzięcia na siebie większej odpowiedzialności za losy innych ludzi oraz środowiska naturalnego.

Autor:
Anna Olech


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.