Brak informacji w BIP o przebiegu i efektach kontroli w UG Osiek Jasielski oraz wniosek o udostępnienie informacji publicznej

approved-mark-3-1102229-mOrgany administracji publicznej, takie jak Urząd Gminy, mają obowiązek publikowania w Biuletynach Informacji Publicznej m.in. dokumentacji „przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających”. Mówi o tym ustawa o dostępie do informacji publicznej, a dokładniej art 8. (patrz: USTAWA). Niestety w BIP Gminy Osiek Jasielski nie ma udostępnionej tej dokumentacji, dlatego też zwróciliśmy się z prośbą o ich publikację lub przesłanie skanów na redakcyjną skrzynkę.

Fragment TREŚCI wniosku:

(…)

Proszę o udostępnienie informacji publicznej na adres e-mail redakcja@zaleze.com w zakresie o którym mowa w art 6, ust. 1. pkt 4 a) ustawy o dostępie do informacji publicznej a konkretniej:

„- dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających”

mających miejsce w UG Osiek Jasielski w roku 2012, 2013, 2014 i 2015 (do dnia odpowiedzi na wniosek).

Forma udostępnienia: zeskanowane dokumenty w plikach PDF/JPG lub podobnych dających się odczytać (wyraźnych).

Proszę by wielkość poszczególnych maili nie przekraczała 10 MB.

Ewentualnie zamiast skanów proszę o wskazanie w BIP konkretnych linków do tych danych publicznych, o które wyżej wnioskuję. (…)”.

Jeśli tylko dokumenty zostaną w BIP opublikowane, poinformujemy o tym Państwa na portalu.

To, jak ważne jest publikowanie w BIP dokumentów z kontroli zapewne mogą powiedzieć sami radni gminy, którzy stanowią w gminie prawo oraz kontrolują działania wójta. Obywatele, którzy głosowali na wójta, również mają prawo wiedzieć jak zarządzana jest gmina i jakie są efekty różnego rodzaju kontroli.

By radni i mieszkańcy mogli kontrolować, należy mieć pełny obraz sytuacji w gminie, w tym również wgląd do dokumentacji z kontroli (zewnętrznych i wewnętrznych) przeprowadzanych w urzędzie oraz jednostkach gminnych. Stąd nasza prośba do urzędu.

Mamy nadzieję na terminową realizację naszego wniosku.

AKTUALIZACJA (16 maja 2015 r.):

W odpowiedzi na nasz wniosek, otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Osiek Jasielski pismo:

_IMAG0061

Dokumenty z kontroli za rok 2012-2015 będą publikowane w odrębnym artykule.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.