W nawiązaniu do artykułu z 1 czerwca 2020 r., w którym pisaliśmy o wyroku, jaki zapadł w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w WSA w Rzeszowie, a dotyczył skargi obywatela na nieudostępnienie informacji publicznej przez Burmistrza Miasta Jasło Ryszarda Pabiana w kwestii dokumentów, które dotyczyły przyznania dotacji z zakresu sportu, uprzejmie informujemy, że Burmistrz wyrok wykonał. Udostępnił bowiem przedmiotową informację bez kierowania sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz zwrócił obywatelowi koszty postępowania. Pytaniem otwartym pozostaje: czy aby tak podstawowe dane udostępnić obywatelowi i podatnikowi, musiało dojść do uruchomienia całej tej machiny administracyjno-sądowej? Komu mogło na tym zależeć, by utajnić cały proces podejmowania decyzji?
Przypomnijmy tę sprawę z lutego br.
Mianowicie jeden z obywateli zawnioskował o dane dotyczące protokołu z prac komisji konkursowej, która oceniała oferty na realizację przedsięwzięcia o charakterze sportowym w 2020 roku. Poprosił też burmistrza o ujawnienie wypełnionych przez tę komisję arkuszy ocen wniosków. Odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie otrzymał w terminie ustawowym, a w zamian urzędnicy wskazali, że przedmiotowe dokumenty stanowią dokumenty wewnętrzne, nie podlegają tym przepisom ustawy, więc ich nie udostępnią. Nie wydali w związku z tym decyzji odmownej, którą obywatel mógłby zaskarżyć do samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie. Wobec powyższego wnioskodawca uznał, że jedyną przysługującą mu szansą na uzyskanie odpowiedzi będzie skarga do WSA, z czego skorzystał.
A w przekazanym wyroku, WSA w składzie trzech sędziów stwierdził, że Burmistrz Miasta Jasło zobowiązany jest do załatwienia wniosku skarżącego przez dokonanie żądanej czynności albo wydanie odpowiedniego aktu, w terminie 14 dni od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy. Ponadto stwierdził, że bezczynność Burmistrza nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, oddalił wniosek o wymierzenie grzywny Burmistrzowi, ale zasądził zwrot przez Burmistrza kosztów postępowania sądowego.
Pisaliśmy o tym w artykule: https://www.zaleze.com/wyrok-wsa-w-rzeszowie-burmistrz-jasla-ma-ujawnic-dokumenty-dotyczace-dotacji-sportowych-lub-wydac-odpowiedni-akt/
W uzasadnieniu tego wyroku sąd wyraźnie wskazał:
Przede wszystkim dokumenty te nie mają charakteru wewnętrznej dokumentacji, które jedynie służy niewiążącej, pomocniczej lub jedynie przygotowawczej informacji pomiędzy pracownikami urzędu obsługującego organ. Jakkolwiek zgodnie z § 5 ust. 2 i § 6 Regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia Burmistrza Miasta […] Nr […] z dnia […] stycznia 2020 r., to Burmistrz na podstawie protokołu prac Komisji podejmuje w formie zarządzenia ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji, to jednak zasadnicze kryteria formalne i merytoryczne przesądzające o zasadności i legalności wyboru podlegają ocenie przez członków Komisji i stanowią dla Burmistrza zasadniczą podstawę do podjęcia decyzji. Protokół Komisji oraz wypełnione arkusze ocen nie są jedynie wyrazem poglądów i wewnętrznych ocen pracowników organu, lecz w istocie przesądzają treść rozstrzygnięcia Burmistrza. Świadczy o tym również skład samej Komisji, której członkami są Zastępca Burmistrza, Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Sekretarz Miasta oraz Kierownik Wydziału Urzędu Miasta zajmującego się sprawami sportu. Tak określony skład Komisji, będącej organem pomocniczym i doradczym Burmistrza, nie pozwala na uznanie, że dokumenty związane z postępowaniem konkursowym o udzielenie dotacji i wytworzone przez jego członków, są jedynie źródłem wewnętrznych i przygotowawczych informacji opracowywanych w strukturze organu, które dopiero następczo mogą przyjąć postać informacji publicznej. Warto również zauważyć, że skarżony organ zarządzeniem nr […] z dnia […] stycznia 2020 r. dokonał ostatecznie wyboru zgłoszonych w toku konkursu przedsięwzięć i podmiotów je realizujących oraz ustalił przyznane kwoty dotacji. Zarządzenie to jest pozbawione uzasadnienia, co oznacza, że obywatele (i inne podmioty prywatne) są pozbawieni wiedzy na temat przesłanek, które zadecydowały o takim, a nie innym wyborze oraz ustaleniu wysokości kwot dotacyjnych. Jedynym źródłem informacji w tym zakresie (a chodzi o sposób i zasady dysponowania środkami publicznymi) są żądane dokumenty w postaci protokołu Komisji oraz wypełnionych ankiet ocen wniosków.
Prawomocność wyroku została stwierdzona zarządzeniem sekretariatu WSA w Rzeszowie z dnia 1 lipca 2020 r., doręczonego do Urzędu Miasta Jasło w dniu 3 lipca 2020 r.
Wyrok dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych.
Udostępnienie informacji publicznej:
Dnia 16 lipca 2020 r. obywatelowi w końcu udostępniono informację, o którą wnioskował w lutym 2020 r.:
Dzień dobry,w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie sygn. akt II/SAB/Rz 16/20 z dnia 12 maja 2020 r. (prawomocność stwierdzona zarządzeniem sekretariatu WSA z dnia 1 lipca 2020 r., doręczonego do tutejszego Urzędu w dniu 3 lipca 2020 r), przesyłam skany protokołów oraz arkuszy ocen, dostępne w linkach:W załączeniu również potwierdzenie dokonania przelewu na podane przez {…..} konto.Z poważaniem,Patrycja Bimkiewicz
Kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki
Komentarz redakcyjny:
Jak wynika z ogólnej lektury tych dokumentów, nie ma na nich ani klauzuli informacji niejawnej „ŚCIŚLE TAJNE”, ani nie są objęte tajemnicą skarbową, czy jakąkolwiek inną. To zwykłe arkusze ocen, wraz z protokołami, które miały pokazać w jaki sposób rozpatrywane i oceniane są wnioski. Dlaczego tak bardzo ukrywał je burmistrz? Komu nie zależy/nie zależało na pełnej transparentności dysponowania środkami publicznymi, i dlaczego?
Po drugie: mamy nadzieję, że za poniesione koszty postępowania burmistrz lub osoba, która bezpośrednio nie udostępniła informacji publicznej, zapłaci z własnej kieszeni, a nie środków miasta.
Po trzecie, że już więcej nie będzie mieć miejsca podobna sytuacja, i nikt nie będzie musiał kierować sprawy przed oblicze sądu, by móc uzyskać tak podstawowe dane, jak protokoły czy arkusze ocen dotyczące przyznawanych dotacji ze środków publicznych.
Brak komentarzy