Kolejny raz pytamy: Kiedy zostanie dokończona budowa i otwarcie oddanie Domu Ludowego w Załężu?

23 października 2019 r., podobnie jak ponad dwa lata temu, zapytaliśmy Wójta Gminy Osiek Jasielski o to, kiedy zostanie dokończona budowa i planowane oddanie obiektu do użytkowania? Odpowiedział nam po niecałym tygodniu Sekretarz Gminy Osiek Jasielski Rafał Zając. Niestety, nie mamy dobrych wieści… Treść odpowiedzi znajdziecie poniżej.

I. Treść naszego zapytania złożona do Urzędu Gminy w Osieku Jasielskim 23 października 2019 r.:

Uprzejmie prosimy o informację kiedy skończy się budowa DL w Załężu?

Od paru lat stoi bezużyteczny…
Co jest powodem takiego opóźnienia prac?
Czy jeśli względy finansowe, to jakie kroki Państwo poczynili by jednak wyasygnować odpowiednią kwotę na dokończenie budowy oraz ewentualnie do jakich podmiotów (instytucji, organów, parlamentarzystów, itp.) zgłosiliście Państwo ten problem i jaka była odpowiedź?
 
 
Z poważeniem
{…}

II. Odpowiedź Sekretarza Gminy z 31 października 2019 r.:

Dzień dobry,

W załączeniu przesyłam odpowiedz na pismo w sprawie Domu Ludowego w Załężu.

Urząd Gminy Osiek Jasielski

ZAŁĄCZNIK:

Wobec powyższego, należałoby zapytać, dlaczego Urząd Marszałkowski odmówił przyznania pomocy?

Czy to kwestia niskiej jakości wniosku o dofinansowanie, który został złożony? Czy też dużej konkurencji?

Poza tym, Gmina Osiek Jasielski – co wynika z dokumentu – nie zwróciła się do nikogo więcej o pomoc, wsparcie finansowe. Dlaczego? 

Bądź co bądź, mieszkańcy czekają już kilka dobrych lat na dostęp do podstawowego ośrodka kultury w sołectwie…

Zobacz także artykuł z czerwca 2017 r.:

Kiedy zostanie dokończona budowa i planowane oddanie Domu Ludowego w Załężu do użytkowania?


2 komentarze
 1. Jasiek pisze:

  Do kogo niby Panie Redaktorze gmina miała się zwrócić o pomoc finansową? Co ona (gmina) jest żebrak przymierający głodem? A te organy, instytucje, parlamentarzyści to co one Caritas? Pora skończyć z tym rozdawnictwem!
  Jeżeli Pan redaktor uważa że napisany wniosek był niskiej jakości to niech sam napisze, złoży i otrzyma te środki, wtedy pogadamy.

  • Redakcja pisze:

   @Jasiek
   Szanowny Panie, nie naszym zadaniem jako prasy/mediów jest mówić Gminie (Wójtowi, radnym) co i jak ma robić żeby zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców, podatników, wyborców. Przypominamy, że to jednych z głównych zadań gminy jako jednostki samorządu terytorialnego (art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) jest:
   1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
   9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;

   Możemy najwyżej wskazywać pewne możliwości, z których inne samorządy korzystają. Przecież wielokrotnie samorządy się wspierają. Ostatni przykład jak Gmina Osiek Jasielski wsparła województwo podkarpackie:
   http://www.osiekjasielski.biuletyn.net/?bip=2&cid=235&id=1274
   Wielu gminom pomagają też i parlamentarzyści, działacze, politycy, przedsiębiorcy.
   Co do samego wniosku aplikacyjnego, to jakiś powód odrzucenia go musiał być. Zatem albo lepsze wnioski „konkurencji” albo błędy po stronie Wnioskodawcy, które zaważyły na tym. Niestety trudno gdybać, bo Urząd Gminy nie opublikował w BIP tego wniosku oraz powodu odrzucenia przez Urząd Marszałkowski.
   Jeśli mógłby Pan o te dokumenty zawnioskować w trybie dostępu do informacji publicznej i je opublikować, mielibyśmy jasność.
   Natomiast co do propozycji napisania przez nas wniosku, to są od tego specjalistyczne firmy, które się tym zajmują, a nie prasa, która ma m.in. kontrolować działania władz publicznych.
   Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w niektórych gminach (nawet nie trzeba szukać daleko), prasa i urząd są bardzo w bliskiej komitywie (zlecenia, umowy, artykuły sponsorowane itd.), ale to z nami nie przejdzie. Jeśli w danej gminie, powiecie, województwie czy innej instytucji/organie starającym się o środki zewnętrzne, urzędnicy nie są wystarczająco wyszkoleni, kompetentni, by z pozytywnym efektem napisać wniosek, to trzeba swoich pracowników wysyłać na szkolenia, lub/i zatrudnić dodatkowe osoby, które spowodują, że taki wniosek znalazłby się na liście wniosków do dofinansowania.
   Pozdrawiam
   Redaktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.