Komunikat o planowanej wiosennej akcji szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolnożyjących

LISPodkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej na terenie całego województwa wiosennej akcji szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Uodparnianie lisów prowadzone będzie od 14 do 23 kwietnia 2013 r. Termin rozpoczęcia akcji może ulec zmianie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne stanowiące przeciwwskazania do jej wyłożenia (opady deszczu, niska temperatura). Preparat zrzucany będzie z samolotu oraz wykładany ręcznie na terenach leśnych, na polach i łąkach.

Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. W akacji wyłożonych zostanie 483 990 dawek szczepionki.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotknięte przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

W sprawie pytań, proszę o kontakt z Januszem Ciołkiem, z-cą PWLW, który pełni również funkcje rzecznika prasowego.

Tel: (13) 432 59 23, 693 487 014.

Komunikat – kliknij i pobierz

Źródło:
Małgorzata Oczoś

Rzecznik Prasowy
Wojewody Podkarpackiego


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.