Konsultacje społecznie w sprawie uchwały antysmogowej dla wszystkich gmin Podkarpacia. Wyraź swoją opinię!

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały antysmogowej dla Województwa Podkarpackiego. Niedawno otrzymaliśmy z województwa podkarpackiego informację, że został opracowany projekt uchwały w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego skierowany on został do opiniowania przez samorządy Podkarpacia a konsultacjom społecznym zostaje poddany od 18 stycznia do 16 lutego 2018 r. Zatem oddawajcie swoje głosy!

Od ponad roku dopytujemy Urząd Marszałkowski w Rzeszowie jak idą pracę nad uchwałą antysmogową, ale dopiero w kwietniu 2017 roku powołano do tego zespół roboczy, który przez 3/4 roku przygotowywał ten projekt. Ponadto konsultacje miały odbyć się już we wrześniu ubiegłego roku, a de facto ogłoszono je dopiero teraz… -> Co z uchwałą antysmogową w województwie podkarpackim? Publikujemy odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego
 
Projekt uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, wraz z ekspertyzą uzasadniającą podjęcie uchwały znajduje się w linkach poniżej:
 
Załączniki:
Pobierz plik (Projekt uchwałyantysmogowej dla województwa podkarapckiego - przekazany do konsu)Projekt uchwały 84 kB
Pobierz plik (dokumentacja_uchwałaantysmog_2017_ostateczna.pdf)Dokumentacja uzasadniająca podjęcie uchwały 5692 kB
 

Wnioski w sprawie projektu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza można składać w następującej formie:
a)b) przyjmowanie uwag i wniosków do konsultowanego Projektu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, al. Ł. Cieplińskiego 4, w Sekretariacie Departamentu Ochrony Środowiska pok. nr 408,
b) przyjmowanie uwag i wniosków do Projektu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: srodowisko@podkarpackie.pl
c) przekazanie Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego celem wyrażenia opinii.

===

Uchwała antysmogowa wprowadzi ograniczenia w zakresie jakości paliw oraz parametrów pieców, w których są spalane.

Od 1 lipca 2018 r., zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, obowiązywać będzie zakaz stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,  mułów węglowych i flotokoncentratów węglowych, tj. paliw o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała została już wprowadzona w siedmiu województwach. Jako pierwszą uchwałę miała Małopolska. Wprowadzono ją w styczniu 2017 roku. Ostatnia została przyjęta w grudniu 2017 roku w Wielkopolsce.

Źródło: UMWP / Gazeta Pomorska (fot.)

 
 

1 komentarz
  1. Łukasz pisze:

    Należy rozważyć możliwości doprowadzenia (rozwinięcia) sieci ciepłowniczych z miejskich ciepłowni do osiedli z budynkami wolnostojącymi. Tak jak to ma miejsce w innych ośrodkach miejskich (np. Poznań). Instalacje ciepłownicze są wówczas rozwinięte podobnie jak sieć kanalizacyjna, wodociągowa etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.