Nagrody w ZUS w Jaśle w latach 2014-2017: przyznano ponad 12 milionów złotych (AKTUALIZACJA)

[AKTUALIZACJA 21.02.2018 r.] Końcem stycznia br. poprosiliśmy drogą e-mailową Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej nagród/premii wypłaconych pracownikom ZUS w talach 2014, 2015, 2016, 2017 z podaniem dla każdego z tych lat najniższej oraz najwyższej kwoty nagrody a także uzasadnienia ich  przyznania. Po dwóch tygodniach przyszła odpowiedź, którą możecie zobaczyć poniżej. Wynika z niej, że pracownicy w latach 2014-2017 otrzymali średnio ok. 4-6 tysięcy zł nagrody, z tym, że wśród kadry kierowniczej ZUS nagrody oscylowały w granicach ok. 10-15 tysięcy zł. Sumarycznie za te cztery lata dla pracowników ZUS w Jaśle wypłacono ponad 12 milionów złotych nagród.

I. Wniosek o udostępnienie informacji z 29 stycznia 2018 r. brzmiał tak:
Szanowni Państwo,
 
Opierając się na ustawie o dostępie do informacji publicznej proszę o niezwłoczne udostępnienie informacji publicznej na adres e-mail {…} w zakresie:
 
– suma nagród/premii wypłacona pracownikom w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle z podziałem na Wydział/Biuro/Zespół/Stanowisko (itd. w zależności od komórek organizacyjnych w Państwa oddziale), czyli np. Wydział A – X zł, Wydział B – Y zł, itd., dla roku 2014, 2015, 2016, 2017.
– kwota najniższej wypłaconej pracownikowi ZUS w Jaśle nagrody/premii w roku 2014, 2015, 2016, 2017 wraz z uzasadnieniem ich przyznania (za co)
– kwota najwyższej wypłaconej pracownikowi ZUS w Jaśle nagrody/premii w roku 2014, 2015, 2016, 2017 wraz z uzasadnieniem ich przyznania (za co).
===
II. Odpowiedź z ZUS Jasło nadeszła po dwóch tygodniach, czyli 12 lutego 2018 r.:

Dzień dobry,

przesyłam w załączeniu odpowiedź na poniższy wniosek o udzielenie o udzielenie informacji publicznej.

Z wyrazami szacunku,

Tadeusz Borkowski

Naczelnik Wydziału

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Jaśle

Wydział Organizacji i Analiz

===

Załączniki:

A poniżej do pobrania oraz przejrzenia informacje szczegółowe:

>>> Informacja publiczna – Nagrody ZUS w Jaśle 2014-2017 <<<

POBIERZ PLIK:  >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Pliki graficzne:

Komentarz redakcyjny:

Po pierwsze, z powyższego zestawienia każdy może policzyć sobie w jakiej wysokości średnio dany pracownik w konkretnym dziale dostał nagrodę. Przy czym trzeba zauważyć, że nie wiemy, czy są osoby, którym w ogóle nagród nie przyznano. Ale biorąc pod uwagę, że nagrody przyznano nawet w przypadku niskiej efektywności i jakości pracy pracownika czy absencji chorobowej (zobacz uzasadnienia najniższych nagród choćby z roku 2014, czy 2015), to wysoce prawdopodobne jest, że nagrody otrzymali jednak wszyscy pracownicy ZUS Oddział w Jaśle.

Po ogólnym rozeznaniu widać, że „kadra kierownicza wyższego szczebla” otrzymała największe nagrody (po ok. 10-15 tysięcy złotych nagrody rocznie).

Biorąc wszystkich pracowników pod uwagę, średnio na jedną osobę:

 • w roku 2014 przypadło: 4145 zł nagrody
 • w roku 2015 przypadło: 3945 zł nagrody
 • w roku 2016 przypadło: 4581 zł nagrody
 • w roku 2017 przypadło: 5952 zł nagrody

Po drugie, popatrzcie na uzasadnienia tych najniższych nagród, a zwłaszcza w roku 2014 i 2015.

Jak to jest, że nagroda mimo niskich wyników w pracy (jakość/efektywność), czy sporej absencji chorobowej pracownika jest jednak przyznawana? 

Czy to się dzieje według zasady: czy się stoi, czy się leży…? I nagroda MUSI być?

Czy to nie jest deprymujące dla innych zaangażowanych i sumiennych pracowników, którzy w swojej pracy są efektywni, a praca przez nich świadczona – wysokiej jakości?

Po trzecie.

Sumarycznie za 2014, 2015, 2016 i 2017 rok, przyznano w ZUS Jasło 12 milionów 38 tysięcy 807 złotych nagród.

Czy jako korzystający z usług tego urzędu jesteście tak bardzo zadowoleni, żeby taka wysokośc nagród była uzasadniona?

Pytanie zostawiamy Wam, Drodzy Czytelnicy.

AKTUALIZACJA (15. lutego 2018 r.):

Zapytaliśmy dziś ZUS w Jaśle:

Szanowni Państwo
Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy kazdy z pracowników otrzymał w tym okresie nagrody/premie (2014-2017) czy też były osoby (ile konkretnie w danym roku 2014, 2015, 2016, 2017), które nie otrzymały w ogóle nagród/premii?
Czekamy na odpowiedź.
 
AKTUALIZACJA (15 lutego 2018 r.):
 
Sprawą zainteresowały się media rzeszowskie.
 
Artykuły na temat tych nagród pojawiły się wpierw na Nowiny24 oraz w wersji papierowej na cały region:
 
ZUS w Jaśle nagradza pracowników. Na nagrody i premie wydał przez 4 lata 12 milionów złotych
 
a potem w Gazecie Wyborczej Rzeszów:
 
ZUS w Jaśle wypłaca miliony na nagrody dla pracowników. 12 mln zł w ciągu 4 lat!
 
Sprawa trafiła też na wykop.pl:
 
Uzasadnienie przyznania nagrody: wysoka absencja chorobowa, niska efektywność i jakość pracy oraz niewielkie zaangażowanie w realizację zadań. Takie rzeczy tylko w ZUS w Jaśle.
 

Jednocześnie dziś otrzymaliśmy a skrzynkę mailową taką oto informację:

Dzień dobry,

przesyłam skorygowaną odpowiedź na wniosek z 29 stycznia 2018 r.

Z wyrazami szacunku

Tadeusz Borkowski

Naczelnik Wydziału

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Jaśle

Wydział Organizacji i Analiz

Załącznik:

Poniżej wyciąg z przesłanej korekty, dotyczący konkretnie tych właściwych już danych:

ROK 2015:

ROK 2016:

AKTUALIZACJA (21 lutego 2018 r.):

15 lutego 2018 r. zapytaliśmy ZUS Oddział w Jaśle o:

Szanowni Państwo
 
Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy kazdy z pracowników otrzymał w tym okresie nagrody/premie (2014-2017) czy też były osoby (ile konkretnie w danym roku 2014, 2015, 2016, 2017), które nie otrzymały w ogóle nagród/premii?
Odpowiedź przyszła stusunkowo szybko bo po 5 dniach, 20 lutego 2018 r.:
 

Dzień dobry,

przesyłam odpowiedź na wniosek o udzielenie informacji publicznej z 15.02.2018 r.

Z wyrazami szacunku,

Tadeusz Borkowski

Naczelnik Wydziału

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Jaśle

Wydział Organizacji i Analiz

Załącznik:


18 komentarzy
 1. Lopez pisze:

  „Kadra kierownicza wyższego szczebla dostała najwyższe nagrody”. Jak na to wpadłeś Sherlocku? Coraz bardziej denne i stronnicze te wasze artykuły. Napiszcie coś ciekawego.

  • aleks pisze:

   mylisz sie bo u nas wojt czyli najwyzsza wladza w ogole nagrod nie dostaje a w zus bardzo wysokie sa te nagrody
   ciekawe kto je dostal z imienia i nazwiska (mam nadzieje ze redakcja o to zapyta albo ja albo ktos z moich znajomych) bo to co opublikowala redakcja to i moi znajomi z daleka komentuja.
   a przede wszystkim nagrody za niska jakosc pracy!!! to sie nadaje do prokuratury!
   i poinformowania centrali w warszawie!!

  • Redakcja pisze:

   Szanowny Panie Lopez
   Patrząc na liczbę odwiedzających nasza stronę i wskazane konkretne artykuły dotyczące jawności, informacja dotycząca ZUS bije rekordy popularności od początku jak się pojawiła, a minęła dopiero doba.
   Dziękujemy za troskę i ocenę artykułów, jednakże to MY decydujemy co publikujemy i każde narzucanie nam by czegoś NIE robić, nie publikować, musi liczyć się z działaniem odwrotnym.
   Właśnie o ZUS w Jaśle będziemy pisać. A taki komentarz jak Pana tylko nas w tym utwierdza.
   Jeszcze do ujawnienia jest kwestia wykształcenia pracowników ZUS Oddział w Jaśle, ich pensji z imienia i nazwiska, oraz samych nagród z imienia i nazwiska wraz z uzasadnieniami.
   Ale wszystko po kolei. Radcy prawni ZUS będą mieli co robić. Chyba, że „kadra kierownicza wyższego szczebla” nie będzie się wstydzić przed podatnikami komu i za co daje nagrody, to ujawnią od razu po złożeniu wniosku.
   Jakoś w przypadku sportowców, nauczycieli czy zdolnych uczniów, wszyscy od razu są pokazywani w blasku fleszy, w gazetach, za ich zdolności i sumienną pracę.
   A w przypadku pracowników ZUS? To się okaże. Być może nie będzie problemu, sprawdzimy to. Pozdrawiamy i dziękujemy za komentarz!

   • dojrzały_obserwator pisze:

    „informacja dotycząca ZUS bije rekordy popularności od początku jak się pojawiła” czyli to jest prawdziwy powód?? abyście mieli „klikalność”??? oczywiste jest że najlepiej sprzedają się newsy o kasie (najlepiej nie swojej), aferach o podłożu erot., no i ostatnio temat holocaustu, aborcji i smoleńska.
    Po co dzielić i tak podzielone społeczeństwo. Nie lepiej napisać o czymś co ludzi łączy.

    • Redakcja pisze:

     Prawdziwym powodem jest korzystanie z prawa do informacji, tak jak z prawa do lekarza, czy prawa do nauki.
     Nie rozumiemy, dlaczego jest to tak trudno zrozumieć, że mamy prawo wiedzieć na co i w jakiej kwocie ida nasze (w tym i Pana) podatki.
     Jeśli Pana nie interesuje na co między innymi idą Pana podatki, to w porządku, nie ma psrawy, ale naszych Czytelników to interesuje.
     Dzielenie społeczeństwa? Otóż właśnie utajnianie danych, które należą się obywatelom to dzielenie podatników na lepszych i gorszych. Na tych co rozdają publiczną kasę w zaciszu gabinetów i na tych, którzy pragną wiedzy, jak wydawane są m.in. ich pieniądze, a tej inforamcji dostać łatwo nie mogą.
     Dlaczego informacja o nagrodach, kto z imienia i nazwiska w jakiej kwocie oraz za co nie widnieje w BIP ZUSu w Jaśle?
     Czego kierownictwo jasielskiego ZUS się wstydzi? Przecież skoro ma tak pracowitych pracowników/wybitnych, i w ogóle, to należy się tym pochwalić przed społeczeństwem, prawda?

 2. bloger pisze:

  tabela nr 1,pozycja pierwsza.Pracownikow 6,etatow 6,wyplacono lącznie ponad 30 000 zl.Jakby nie rachował ,na liczydle ,albo palcach wychodzi ponad 5 000 na łebka.Potem się dziwimy ,że najniższa renta /emerytura/wynosi 800 zł.Jutro idę do dyrektora ZUS może załapię sie na jakąś robotę

 3. NW pisze:

  Proszę dla porównania sprawdzić ZUS Rzeszów, Kraków to wówczas ZUS Jasło będzie GALICJĄ

  • Redakcja pisze:

   A może Pan/Pani spróbować?
   Odpowiedź oczywiście opublikujemy.

   • NW pisze:

    Mam pytanie do „Redakcji” rozumiem, że Oddziałem właściwym dla Pana jest ZUS Kraków (woj. małopolskie) więc rozumiem „niechęć” by i od nich żądać informacji o zarobkach i wykształceniu pracowników tamtejszych instytucji publicznych (wyjątek RZGW Kraków).
    Nie widzę też powodu dla którego upodobał Pan sobie powiat Jasielski do prowadzenia akcji publikowania informacji publicznych (szpital, zus, starostwo urząd miasta, urząd gminy…, czyżby kierowała Panem jakaś niechęć lub uprzedzenia ?
    I najważniejsze pod artykułami jest podpisane Redakcja (a kto to jest) ?
    Czy artykuł został sprzedany do innych portali czy udostępniony bezpłatnie ?
    Dixisse me aliquando placuit, tacuisse numquam

    • chorkowka pisze:

     NW – wez gosciu zluzuj bo redakcja robi super robote a ty chyba masz cos za uszami ze piszesz takie rzeczy. boisz sie jawnosci, ze wyjscie kasa jaka zarabiasz ?
     spokojnie jak robisz dorbze swoja robote to nie masz sie co martwic. a straszenie redakcji i zadawanie glupich pytan to swiadczy tylko o tobie, ze sie obawiasz jawnosci nagrod, wyksztalcenia, wynagrodzenia. kazdy moze pytac o co chce i gdzie chce nawet w szczecinie, albo na mazurach jak ma sie ochote i nie ma powodu by tego nie robic zwlaszcza jak wladza ma na pytania odpowieadac i to bez zbednej zwloki (ustawa tak mowi).
     poza tym co cie to interesuje kto pyta? wladza ma odpowiadac nawet na anonimowe wnioski. nie wiedziales o tym? to sie doucz.

     • NW pisze:

      Piszesz Chorkówka o jawności to dlaczego nie odpowiedzieli na moje jakże proste pytania a zwłaszcza jedno
      „Czy artykuł został sprzedany do innych portali czy udostępniony bezpłatnie ?”
      ODPOWIEDZ GENIUSZU ?
      Piszesz że mogą pytać nawet w Szczecinie – to dlaczego nie pytają w Krakowie ?
      ODPOWIEDZ GENIUSZU ?
      Jak sobie odpowiesz na te pytania, a może nie chcesz lub nie umiesz
      TO SIĘ DOUCZ !

    • asdsad pisze:

     a co ci tak to przeszkadza, ze dziennikarze pytaja o pieniadze obywateli??
     widac ze jesteś z jasła albo tam pracujesz skoro tylko jaslo wymieniasz.
     ja czytam czesto tu artykuly i sie dowiaduje roznych ciekawych rzeczy o naszej wladzy,
     tak trzymac redakjco! nie daj sie zastraszyc, i to tropienie, sledzenie, dopytywanie.. okropne!
     NW – to dziennikarze sa od zadawania pytan a nie odwrotnie.
     artykul ten wyslalam wielau swoim kolezankom i kolegom, pokazalam rodzinie czytali, w jasle aż huczy. chcemy takich dzieniikarzy, bo ci jasielscy to tylko o imprezkach pisza o głupotkach, zamiast zajac sie takimi sprawami wlasnie.. dobrze ze z rzeszowa dzienniki i portale napisały. mam nadzieje ze ta informacja dojdzie do wladz w warszawie, do kwatery glownej ZUS..co tu się wyprawia, i ciekawe co na to JK? powodzenia!

     • NW pisze:

      cytat
      … NW – to dziennikarze są od zadawania pytań a nie odwrotnie

      twój komentarz jest ROZWALAJĄCY
      przypomina się mi UB – ” to my jesteśmy od zadawania pytań obywatelu” ..

      skoro to dziennikarze obywatelscy i portal obywatelski znajdź mi powód dla którego tę ja ich nie mogę pytać – zakazane jest w regulaminie ? nie znalazłem znajdź mi inny powód.

 4. bob pisze:

  czy w jasielskim Zus-ie pracuje ponad 600 osób?

  • Redakcja pisze:

   Jak wynika z treści wniosku oraz odpowiedzi ZUSu tyle osób pracuje w ZUS Oddział w Jaśle.
   Ze strony http://www.zus.pl/o-zus/kontakt/oddzialy-inspektoraty-biura-terenowe/-/details/283 można się dowiedzieć, że ZUSowi Oddział w Jaśle podlegają Gminy: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn, Tarnowiec.
   A Jednostki mu podległe to:
   1. ZUS Inspektorat w Brzozowie
   2. ZUS Inspektorat w Dębicy
   3. ZUS Inspektorat w Krośnie
   4. ZUS Inspektorat w Sanoku
   Podejrzewamy, że w odpowiedzi na wniosek ujęte zostały również osoby pracujące w inspektoratach, skoro podlegają ZUSowi Oddział w Jaśle, a to do niego zwrócilismy się z pytaniem.
   Pozdrawiamy!

 5. Antoś pisze:

  Czy to prawda że ten portal i redaktor prowadzący przegrali w sądzie administracyjnym wszystkie sprawy z zus o ujawnienie danych dot. wyksztalcenia?? Prawnicy zusu was wykonali??

  • Redakcja pisze:

   Nieprawda. Prawdą jest za to, że to ZUS przegrał i musiał zapłacić pełne koszty postępowania:
   II SA/Rz 445/18 – Wyrok WSA w Rzeszowie
   „Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Maciej Kobak /spr./ Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Krystyna Józefczyk Protokolant specjalista Anna Mazurek – Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z/s w Warszawie z dnia […] marca 2018 r. nr […] w przedmiocie umorzenia postępowania o udostępnienie informacji publicznej I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z/s w Warszawie z dnia […] stycznia 2018 r. nr […]; II. zasądza od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz skarżącego M. H. kwotę 200 zł /słownie: dwieście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego”
   Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0D02C33C50

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.