Niedostępni radni – ruszył nabór do akcji „Masz głos, masz wybór”

masz głos miniaturaTylko w połowie gmin radni pełnią regularne dyżury – wynika z monitoringu przeprowadzonego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic, jeden z partnerów akcji Masz Głos, Masz Wybór organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego, sprawdziło czy mieszkańcom gmin jest łatwo spotkać się z radnymi. Wyniki monitoringu nie napawają optymizmem.

Tylko w 56% zbadanych gmin (zbadano 48 gmin, po 3 z każdego województwa) mieszkańcy mogą znaleźć informację o dyżurach radnych na stronach internetowych. W załączeniu szczegółowe wyniki monitoringu.

Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym, jednym z podstawowych obowiązków radnych jest reprezentowanie wyborców, utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami, przyjmowanie zgłaszanych postulatów i przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia. (Art. 23 Ustawa o samorządzie terytorialnym). Trudno sobie wyobrazić dobre spełnianie tych obowiązków, jeśli mieszkańcy nie mają możliwości spotkania się z radnymi. Jak wynika doświadczeń lokalnych aktywistów, dobry kontakt z radnymi pozwala rozwiązać wiele palących problemów.

Prezydent miasta sprzedawał mieszkania wraz z lokatorami. Nasze stowarzyszenie przygotowało na ten temat informację do wszystkich radnych i te działania zostały zatrzymane. – mówi Tadeusz Dybała ze Stowarzyszenia Obrońców Praw Lokatorów w Rybniku – Radni tworzą prawo w gminie. Jeśli ktoś i chce wpływać na to, co się wokół niego dzieje, to oczywiste jest, że powinien z nimi współpracować – dodaje.

Idea przedstawicielstwa nie polega na tym, że przedstawiciel realizuje własną wolę, ignorując reprezentowanych. Brak komunikacji i współdziałania z radnymi tworzy iluzję reprezentacji, niszcząc fundamenty demokracji. – mówi Dawid Ślusarczyk z Inicjatywy Catalyst z Katowic – Co nam się udało zmienić dzięki kontaktom z radnymi? Rozwiązać problem braku informacji dot. wycinek drzew, naprawić oświetlenie uliczne i drogowe, zgłosić uszkodzenie hydrantów w dzielnicy Dąb, stworzyć na Stadionie Miejskim miejsca, z których osoby z niepełnosprawnościami mogą wygodnie oglądać mecze piłkarskie i wiele innych. – wylicza.

Dobre kontakty z mieszkańcami to także duża pomoc dla radnych.

Kontakt z mieszkańcami jest sprawą fundamentalną. Tylko 10% moich inicjatyw, interpelacji, stanowisk na komisjach i sesjach jest podyktowane moimi własnymi przekonaniami o potrzebach miasta i jego mieszkańców. Reszta to przekazywanie zdania mieszkańców. Ich zdanie jest dla mnie legitymizacją do działania. – opowiada Joanna Podgórska-Rykała, radna Będzina

Radni podejmują w drodze uchwał wiele decyzji, które mają duży wpływ na jakość życia mieszkańców. Do nich należy ostateczna decyzja, czy na terenie gminy powstanie nowy plac zabaw, które drogi będą remontowane i ile pieniędzy będzie przeznaczonych na utrzymanie szkół. Jeśli więc chcemy, żeby decyzje radnych bardziej odpowiadały na nasze realne problemy, powinniśmy z nimi nawiązać współpracę – umówić się na rozmowę czy zorganizować otwarte spotkanie, na które zaproszeni zostaną także inni mieszkańcy. Do akcji Masz Głos, Masz Wybór zapraszamy osoby i grupy, które chciałyby nawiązać bliższą współpracę z radnymi i wspólnie z nimi zmieniać okolicę, w której mieszkają.– mówi Grzegorz Wójkowski Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, koordynator działania Dostępni radni w akcji Masz Głos, Masz Wybór.

Szczegóły monitoringu

masz głos masz wybór 2015

Co daje udział w akcji?

  • Odmienicie swoją gminę
  • Poznacie ludzi z całej Polski, którzy zmieniają swoje gminy na lepsze
  • Weźmiecie udział w szkoleniach, na których poznacie swoje prawa, uzyskacie wiedzę jak zmieniać Waszą okolicę gminę i jak nagłaśniać Wasze działania
  • Dostaniecie wsparcie od ekspertów, w tym specjalistów od prawa i relacji z mediami
  • Będziecie mieli bieżący kontakt z doświadczonym koordynatorem lub koordynatorką, którzy będą Was wspierali w codziennej pracy i w kontaktach z urzędami
  • Uzyskacie prawo do używania logo akcji Masz Głos, Masz Wybór
  • Zdobędziecie szansę na otrzymanie nagrody Super Samorząd

Do akcji Masz Głos, Masz Wybór można zapisać się do 12 kwietnia na www.maszglos.pl

Jak wziąć udział w akcji?

  1. Zaplanuj zmianę – zastanów się co w Twojej miejscowości lub gminie chciałbyś/chciałabyś zmienić na lepsze?
  2. Zarejestruj się na stronie www.maszglos.pl.
  3. Wybierz ścieżkę działania – skorzystaj z jednego z 5 proponowanych przez nas scenariuszy: Budżet obywatelski, Dostępni radni, Inicjatywa lokalna, Lepsze instytucje, Przestrzeń dla ludzi!
  4. Skorzystaj ze wsparcia – przyjedź na szkolenie, przedyskutuj problemy lokalne z ekspertami i ekspertkami oraz aktywistami i aktywistkami, którzy brali udział w poprzednich edycjach akcji.
  5. Zbierz grupę mieszkańców i działaj!
  6. Ciesz się i pochwal sukcesami – zmiana jest możliwa!

Dołącz do nas!

Kontakt:

Olga Skarżyńska

Fundacja im. Stefana Batorego

Masz Głos, Masz Wybór

22 536 02 62

oskarzynska@batory.org.pl


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.