Protokół Nr XIII/2015 z Sesji Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 27 listopada 2015 roku

protokół ugPrzedstawiamy Państwu udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Osiek Jasielski Protokół Nr XIII/2015 z Sesji Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 27 listopada 2015 roku. W porządku obrad sesji znalazły się m.in.: podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości, w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta oraz rozpatrzenie naszej petycji o rejestrację video sesji oraz komisji radnych Rady Gminy w Osieku Jasielskim.

Protokół Nr XIII/2015 z Sesji Rady Gminy Osiek Jasielski z dnia 27 listopada 2015 roku:

POBIERZ PROTOKÓŁ (PDF)

___

Wyciąg z protokołu dotyczący naszej petycji o rejestrację na video sesji i komisji radnych:

Ad. 20 Rozpatrzenie petycji.

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, petycja została złożona przez redaktora naczelnego portalu ,, Załęże w gminie Osiek Jasielski”, który wnioskuje o audiowizualną rejestrację obrad sesji. Moim zdaniem, są nagrania Sesji oraz protokoły. Każdy z Radnych na organizowanych zebraniach wiejskich ma szansę się wykazać i wytłumaczyć ze swojej działalności. Proszę o dyskusję. Nie mamy kamery, którą należałoby zakupić. Pracownik obsługujący taki sprzęt musiałby zostać przeszkolony.

Janusz Brączyk – Nie ma takiej potrzeby.

Wojdacz Piotr – Może zapytajmy P. Skarbnika jak ta sytuacja wygląda w Mieście Jaśle, w którym pełni rolę Radnego.

Pec Krzysztof – Sesje są nagrywane przez media lokalne. Dodatkowo jest udostępniane nagranie audio, które można odtworzyć.

Przewodniczący Rady – Wszystkie Sesje są jawne. Każdy może w nich uczestniczyć. Media lokalne mogą je nagrywać. Rozumiem, że na dzień dzisiejszy Wysoka Rada nie widzi potrzeby audiowizualnej rejestracji obrad Sesji.

Wójt – Nie mam nic przeciwko jakiemukolwiek nagraniu przebiegu Sesji, ale może zaproponujmy P. H. zakup specjalistycznego sprzętu i przekazaniu go na rzecz Gminy. Przecież to są dla nas dodatkowe koszty.

Albin Wierdak – Przecież nikt nie broni P. H. udziału w naszych obradach. Może w każdej chwili przyjść i nagrywać.

Mróz Zbigniew – Zdaje się, że kiedyś do tego dojdzie.

Marek Kiełbasa – Obowiązująca ustawa wyraźnie mówi o jawnym dostępie do informacji publicznej. Pan redaktor chce tylko jedno: jeszcze większej jawności, tak by każdy zainteresowany obywatel mógł nas sobie podglądnąć i zobaczyć jak dyskutujemy w trakcie Sesji czy w jaki sposób podejmujemy uchwały. To czy się na to zgodzimy czy nie to jest tylko i wyłącznie nasza dobra wola. Zakup tego sprzętu też musi być po naszej stronie. P. redaktor przysłał prośbę byśmy się nagrywali tak by każdy z mieszkańców mógł zobaczyć jak wygląda cała organizacja i przebieg naszej Sesji. Nie powinniśmy stosować wobec P. redaktora żadnych warunków. Dzisiaj musimy podjąć decyzję czy kupujemy sprzęt czy nie, czy pokazujemy się w mediach czy nie.

Przewodniczący Rady – Rozumiem, że mam odpisać, iż Wysoka Rada nie widzi potrzeby nagrywania obrad Sesji. Musimy podjąć decyzję czy kupujemy sprzęt.

Wojdacz Piotr – Wysoka Rado, nie dajmy się zwariować. Odpisałabym w ten sposób, że na dzień dzisiejszy biuro obsługi Rady Gminy nie jest do tego przygotowane i nie będzie spełniać złożonej petycji. Jeśli takie rozwiązanie będzie powszechnie przyjęte bądź zawnioskuje o to większa ilość mieszkańców to się do tego dostosujemy. Na dzień dzisiejszy nie mamy takich możliwości, nie mamy również zabezpieczonych środków na tego rodzaju cele.

Przewodniczący Rady – Wysoka Rado, kto jest przeciw zakupieniu sprzętu do audiowizualnej rejestracji przebiegu sesji?

Rada Gminy jednogłośnie wyraziła sprzeciw wobec zakupieniu sprzętu.

protokół ug

 

Od redakcji:

Jak Państwo widzicie, radni i wójt nie chcą byście mogli widzieć jak rada i komisje radnych pracują dla Was.

Padają argumenty, że to będą koszty, chociaż jak można zobaczyć oferty w sklepach, to nowa kamera japońskiej produkcji kosztuje trochę ponad 800 zł (tutaj), więc nie rozumiemy tego rodzaju argumentu.

A my potrafilibyśmy wskazać gdzie uciekło z budżetu gminy te 800 zł, które można by przeznaczyć na ten szczytny cel dla dobra mieszkańców.

Chociażby dwie przegrane sprawy przez Wójta Gminy Osiek Jasielski, co już oznaczałoby 200 zł, bo tyle poszło z gminnej kasy na sprawy o jawność przegrane przez wójta w WSA w Rzeszowie [czytaj: Gminne manipulacje – przykład Wójta Gminy Osiek Jasielski oraz:  Portal zaleze.com wygrał w WSA z Wójtem Gminy Osiek Jasielski o ujawnienie nagród przyznanych w Urzędzie Gminy]

Dodatkowe pieniądze można znaleźć, gdyby nie wydano ich na reklamę i promocję w RADIO TRENDY (tutaj umowa na 738 zł brutto). [Wszystkie umowy od stycznia do września 2015 r. opublikowaliśmy tutaj]

Gdyby nie te wydatki, pieniądze na kamerę i statyw by się znalazły.

Kamera mogłaby być wykorzystywana przecież również przez Gminny Ośrodek Kultury, szkoły, i inne instytucje publiczne na terenie gminy w celach promocyjnych, a nie tylko do nagrywania sesji i komisji.

O tym już nie pomyślano.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.