Relacja z przedstawienia „Historia Śnieżki” w Osieku Jasielskim (ZDJĘCIA)

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110W czwartek 5 marca 2015 r. o godz. 11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osieku Jasielskim odbyło się przedstawienie pt. „Historia Śnieżki” przygotowane na motywach baśni braci Grimm. Spektakl zgromadził bardzo dużo dzieci wraz z ich rodzicami i nauczycielami; sala GOK –u była wypełniona po same brzegi. W rolę bajkowych postaci wcielili się aktorzy z teatru Maska w Rzeszowie. Okazało się, że doskonale znana każdemu opowieść o pięknej Śnieżce, złej macosze, siedmiu krasnoludkach i wspaniałym królewiczu jest w stanie nas jeszcze zaskoczyć.

Bracia Grimm to twórcy najbardziej znanych baśni, które od setek lat fascynują czytelników, co ciekawe – nie tylko tych najmłodszych. Uniwersalną siłą tych utworów jest świat przedstawiony, ukazany dokładnie tak, jak dziecko go postrzega – w sposób uproszczony, czarno-biały, dwudzielny na zasadzie dobro-zło, gdzie dobro zawsze zwycięża, a zło musi być ukarane. Na scenie pojawiały się różne postacie: królewna Śnieżka, zła macocha, siedmioro krasnoludków i piękny królewicz. Najwięcej emocji u małych widzów wywoływała czarownica, która pojawiała się w niektórych momentach przedstawienia. Zła macocha uspokaja się gdy dostaje serce królewny na talerzu. Gdy dowiaduje się, że jest to serce jelenia, a dziewczynka nadal żyje – robi wszystko by ją zabić. Na szczęście, jak to w bajkach – wszystko ma szczęśliwe zakończenie.

Na twarzach dzieci malowała się radość, zaciekawienie, ale także strach – zwłaszcza u tych najmłodszych. Wszyscy niezwykle silnie przeżywali sztukę. Aktorom towarzyszyły przepiękne dekoracje oraz rytmiczna, wesoła muzyka. Sztuka teatralna była ciekawa, trzymała widza w napięciu, dostarczała wielu wrażeń. „ Historia Śnieżki” to spektakl, w którym reżyser postawił wyraźną granicę między dobrem i złem. Dziecięca publiczność nie ma najmniejszych kłopotów, aby odróżnić bohaterów pozytywnych od negatywnych. Zła królowa, choć piękna i w cudownej sukni balowej, o jakiej marzy każda dziewczynka, spotyka się z potępieniem dzieci, które wyraźnie utożsamiają się ze Śnieżką. Morał tej baśni jest łatwy do odczytania – uczynione zło powraca do tego, kto był jego sprawcą. Dobro wygrywa. Oprócz walorów artystycznych bajka pokazała, że upór, konsekwencja, cierpliwość, wytrwałość, dobry humor pomagają człowiekowi pokonać nawet największe przeszkody w drodze do upragnionego celu.

Mali widzowie oklaskami nagrodzili grę aktorów. Ten dzień był ciekawy, pełen atrakcji, bardzo udany. Poniżej zamieszczamy zdjęcia ze spektaklu autorstwa.

Tekst: Beata Gałuszka / fot. Rafał Suski


1 komentarz
  1. Rickie pisze:

    Pamiętajcie, że nie idąc na wybory glosujecie na PO.
    Młodzi (i starzy też) zbierzmy się i głosujmy, pamiętajcie hasło tych wyborów to:
    Pokaż d–pę PO-PiS-owi oddaj głos swój Kukizowi – nie wybierajcie mniejszego zła, bo nic sie nie
    zmieni w kraju, wybierzcie człowieka z poza układu, ideowca.
    Kopiujcie to i wklejajcie gdzie się da, pomóżmy KUKIZOWI wygrac!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.