Śmierć dwóch osób w Woli Dębowieckiej – zatruli się czadem

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch osób w Woli Dębowieckiej. Mieszkające w murowanym domu małżeństwo prawdopodobnie zatruło się tlenkiem węgla. Dziś, tj. 2 grudnia 2012 r., około godz. 11.40 jasielska Policja została powiadomiona o znalezieniu dwóch starszych osób w domu w Woli Dębowieckiej.

Przybyły na miejsce lekarz stwierdził ich zgon. 80-letniego mężczyznę i 75-letnią kobietę znalazł rano ich syn. Małżeństwo mieszkało w murowanym domu ogrzewanym piecem węglowym i kaflowym. Obecny na miejscu biegły lekarz sądowy stwierdził, że prawdopodobną przyczyną śmierci było zaczadzenie. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

 Już 9 listopada 2012 r. opublikowaliśmy komunikat wojewody podkarpackiego w sprawie zasad używania pieców grzewczych w domach oraz zapewnienia odpowiedniej wentylacji – Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym.

Pamiętajmy, że tlenek węgla wydostaje się podczas użytkowania urządzeń grzewczych z nieszczelnych przewodów kominowych, zatkanych przewodów wentylacyjnych i niewłaściwie użytkowanych i konserwowanych pieców. Rozpoczął się sezon zimowy, sezon intensywniejszego użytkowania takich właśnie urządzeń. Pamiętajmy zwłaszcza teraz o zleceniu specjalistycznym firmom sprawdzenia sprzętu grzewczego i przygotowanie go do sezonu. Nie róbmy takich przeglądów sami. Sprawność tych elementów decyduje o tym, że do naszego domu nie dostanie się niepostrzeżenie tlenek węgla, bezwonny, cichy zabójca.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze – pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe.
Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.
Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie / PAP


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.