Udany rajd rowerowy w Osieku Jasielskim (ZDJĘCIA)

_DSC_4855Blisko 50 rowerzystów wzięło udział w rajdzie rowerowym „Trzy kościoły – trzy historie” zorganizowanym 1 czerwca 2013 r. na terenie gminy Osiek Jasielski. Gościem specjalnym imprezy był czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju i dwukrotny srebrny medalista olimpijski w wyścigu drużynowym w Monachium w 1972 roku i w Montrealu 1976 roku Ryszard Szurkowski. Rajd miał na celu przybliżenie mieszkańcom gminy i nie tylko, walorów turystycznych regionu oraz historii miejscowych kościołów i cerkwi. Blisko 20 kilometrowa trasa rajdu wiodła ze stadionu w Osieku Jasielskim do kościoła Przemienienia Pańskiego, będącego jednym z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce, następnie do drewnianej świątyni parafialnej p.w. św. Jana Chrzciciela, która stoi na wzniesieniu we wsi Załęże i drewnianej cerkwi prawosławnej św. Michała Archanioła w Pielgrzymce.

Historię i ciekawostki związane z odwiedzanymi miejscami przybliżał uczestnikom Józef Kaczor, przewodnik beskidzki i prezes PTTK w Jaśle. – Jestem oczarowany tym miejscem – mówił z zachwytem Ryszard Szurkowski. Wybitny polski kolarz wspominał czasy, gdy ścigał się po terenach powiatu jasielskiego w wyścigach górskich. – W przyszłym roku jak zostanę tu zaproszony na pewno przywiozę ze sobą rower i razem z Wami pokonam trasę rajdu – zapowiedział na koniec Szurkowski. – Choć pogoda nas nie rozpieszczała, udało się wszystkim dojechać do mety – podsumował rajd wójt gminy Osiek Jasielski Mariusz Pykosz.

Na zakończenie rajdu na stadionie w Osieku Jasielskim odbył się konkurs wiedzy o odwiedzanych miejscach. Najlepszą pamięcią wykazała się Ewa Brączyk z Samoklęsk. Kolejne miejsca zajęli Grzegorz Gumienny i Ewa Opałka z Zawadki Osieckiej. Wyróżnienia przyznano: Hubertowi Bajorkowi i Maciejowi Pykoszowi z Pielgrzymki. O zabezpieczenie trasy rajdu zadbali strażacy ochotnicy z Osieka Jasielskiego i ze Skołyszyna. Imprezę rowerową zorganizowano w ramach projektu pt: „Turystyka i kultura czynnikami rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Osiek Jasielski”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Państwa. Patronat nad rajdem sprawowały: Polskie Radio Rzeszów, www.zaleze.com i jaslo24.pl.


1 komentarz
  1. MGO pisze:

    Fajny pomysł z tym rajdzikiem ;-))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.