[Usterka nr 4] Odpowiedź urzędu w sprawie interwencji dotyczącej posypywania drogi powiatowej grysem

Pismo_PZD11 stycznia 2016 r. do naszej redakcji zwrócił się Pan Grzegorz z pytaniem „czy redakcja może dowiedzieć się kto jest odpowiedzialny za utrzymanie zimowe drogi powiatowej na odcinku Dębowiec-Załęże-Osiek Jasielski.. i czy to co sypią to jest piasek czy drobny grys? bo patrząc ostatnio na drogę czyli w niedziele to za bardzo na piasek nie wyglądało.. można powiedzieć ze przez ten piasek dużo samochodów cierpi..”. Następnego dnia zapytaliśmy o to Starostę Jasielskiego. Po tygodniu (po naszych dopytywaniach, bo brak było odpowiedzi), nadeszło pismo z Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle. Poniżej cała jego treść.

Odpowiedź e-mail z PZD w Jaśle otrzymana 19 stycznia 2016 r.:
Dzień dobry,
 
 W załączeniu przesyłamy odpowiedź na pytanie zawarte w e-mailu z dnia 12 stycznia 2016 r. w sprawie zimowego utrzymania.
 
 
Z poważaniem,
Powiatowy Zarząd Dróg w Jaśle
ul. Rynek 18
38-200 Jasło
Tel. (13) 44 351 40
Załącznik:
Pismo_PZD
Informację z PZD przekazaliśmy naszemu Czytelnikowi.
AKTUALIZACJA:
___
Opierając się na uważnym i komentującym ten artykuł internaucie, zapytaliśmy ponadto PZD oraz Starostwo Powiatowej w Jaśle jak ma się ta odpowiedź do treści Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 r. w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach.
_
Otóż zgodnie z paragrafem 2 tego rozporządzenia, na drogach publicznych ulicach i placach używa się piasek o o średnicy cząstek od 0,1 do 1 mm i kruszywo naturalne o uziarnieniu do 4 mm.
__
Źródło: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20052301960
Odpowiedź e-mail z PZD w Jaśle otrzymana 28 stycznia 2016 r.:
_
Odpowiedź do redakcji2

3 komentarze
 1. Zenon pisze:

  Droga redakcjo. Zgodnie z par 2 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 r. w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach, na drogach publicznych ulicach i placach używa się piasek o o średnicy cząstek od 0,1 do 1 mm i kruszywo naturalne o uziarnieniu do 4 mm. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20052301960

 2. Zenon pisze:

  Dyrektor nie podał dostatecznie precyzyjnie na jakich wytycznych opiera się od 5 lat. Trudno więc odnieść się do udzielonej odpowiedzi. Nie zrażając się tym, szukałem na stronie Instytutu Wytycznych. Znalazłem informację o publikacji: „Wytyczne Zimowego Utrzymania Dróg – 2006” – cena 60 zł. Dalej szukałem… i znalazłem Wytyczne na stronach http://www.gddkia.gov.pl. Za darmo. Stanowią załącznik do Zarządzenia Nr 18 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie wprowadzenia „Wytycznych zimowego utrzymania dróg”.

  Odpowiedzialnym za utrzymanie zimowe drogi powiatowej na odcinku Dębowiec-Załęże-Osiek Jasielski jest Zarząd Powiatu Jasielskiego, co wynika z art. 19 ust 2 pkt 3 ustawy o drogach publicznych. Tak więc znalezione przeze mnie wytyczne nie mają tu na pewno zastosowania. A może zarząd powiatu wydał, podobnie jak GDDKiA stosowny akt w sprawie stosowania wytycznych? Nie wiadomo.

  Nadal jednak pozostaje jeszcze jedna kwestia. Zasadnicza. Czy organ może stosować wytyczne sprzeczne z rozporządzeniem?
  „Art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. stanowiący, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, zawiera normę zakazującą domniemywania kompetencji takiego organu i tym samym nakazuje, by wszelkie działania organu władzy publicznej były oparte na wyraźnie określonej normie kompetencyjnej” – tak wyjaśnił zasadę legalizmu (praworządności) Sąd Najwyższy w postanowieniu 7 sędziów SN z 18 stycznia 2005 r. (sygn. WK 22/04).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.