Miejscowość Pielgrzymka zimą (ZDJĘCIA i FILM)

_IMG_2361Przedstawiamy Państwu zimowe zdjęcia cerkwi prawosławnej, kościoła rzymsko-katolickiego, a także wirujące wiatraki w Pielgrzymce. We wsi na uwagę zasługuje przede wszystkim drewniana cerkiew p.w. Św. Michała Archanioła, pierwotnie grekokatolicka, obecnie prawosławna. Cerkiew pochodzi z XVI wieku, przebudowana w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Zbudowana w oryginalnym stylu na tle bizantyjskim. W cerkwi znajduje się zabytkowa kamienna chrzcielnica z 1636 r. Jest też obraz Matki Bożej, która trzyma na rękach Dzieciątko Jezus, artystycznie wykonany z 1649 roku.

Godny uwagi jest grób Pański z 1684 r. Ma formalny kształt grobu, na czterech rogach wznoszą się filary dźwigające kamień grobowy, a na czterech rogach kamienia grobowego filary dźwigające strop nieba, na którym wznosi się godło Zbawiciela – Krzyż Pański.

Nie jest wykluczone, że była to świątynia obronna, zachowały się ślady stawów – okopów i wałów.

Galeria zdjęć:

.

Jeśli posiadacie swoje zdjęcia i chcielibyście się nimi podzielić, zapraszamy do ich przesyłania na adres redakcji (zakładka KONTAKT u góry).

Film:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=KBYNaU1DIMc”]


2 komentarze
  1. Andres Gaydosz pisze:

    Mi abuela nació en Pielgrymzka en 1896 y fue bautizada en la Iglesia de San Miguel Arcángel. Saludos!!

    • Redakcja pisze:

      Tłumaczenie komentarza od redakcji: „Moja babcia urodziła się w Pielgrzymce w 1896 r. i została ochrzczona w kościele Świętego Michała Archanioła. Pozdrawiam!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.